• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Prace przy ścianach szczelinowych w Świnoujściu

Opublikowano: 01-04-2021 Źródło: facebook.com/tunelswinoujscie

W Świnoujściu trwają intensywne prace przy budowie podwodnego tunelu. Roboty realizowane są po obu stronach powstającego obiektu – na wyspie Wolin i na wyspie Uznam. Obecnie wykonawca pracuje m.in. przy ścianach szczelinowych i płycie dennej.


Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. facebook.com/tunelswinoujscie Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. facebook.com/tunelswinoujscie

TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o imieniu Wyspiarka znalazła się już za metrową, betonową, zbrojoną szklanym włóknem ścianę i blok wejściowy. Tarcza pozostawiła „za sobą” 28 pierścieni docelowych – oznacza to, że w sumie ułożono już 32 segmenty.

Duża część prac koncentruje się obecnie w komorze startowej, gdzie na styku segmentów 11 i 12 trwa demontaż ścian szczelinowych. W segmentach rampy i tunelu S10-S11 trwają roboty konstrukcyjne. Z kolei po drugiej stronie Świny, w komorze odbiorczej TBM, demontowane są rozpory tymczasowe i prowadzone roboty ziemne oraz konstrukcyjne w kolejnych segmentach rampy.

Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. facebook.com/tunelswinoujscie

Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. facebook.com/tunelswinoujscie

Intensywne roboty odbywają się także w zakładach – STP, gdzie trwa separacja urobku od płuczki wiertniczej, oraz prefabrykacji, gdzie produkowane są segmenty obudowy tunelu.

Wycinek z codziennej pracy na placu budowy tunelu w Świnoujściu można zobaczyć tutaj:

Budowa obiektu pod cieśniną Świną to jedna z największych inwestycji tunelowych w Polsce. W wyniku prac powstanie tunel drogowy o długości 1,44 km. Wraz z odcinkiem drogi od ul. Karsiborskiej (wyspa Uznam) do skrzyżowania z ulicami Duńską i Fińską (Wolin) utworzy trasę o długości 3,2 km. Finał prac zaplanowano na jesień 2022 r.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.