• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop przez Mierzeję Wiślaną: nowy termin składania ofert

Opublikowano: 24-04-2019 Źródło: UM w Gdyni, PAP

Urząd Morski w Gdyni kolejny raz przesunął termin składania ofert na budowę kanału przez Mierzeję, z uwagi na odwołanie, które wpłynęło do KIO. Termin rozprawy w jego sprawie to 24 kwietnia br.


Postępowanie przetargowe obejmujące budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną może zakończyć się w maju br. Fot. Steve Morvay/Adobe Stock Postępowanie przetargowe obejmujące budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną może zakończyć się w maju br. Fot. Steve Morvay/Adobe Stock
  • Nowy termin składania ofert budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną to 8 maja br. 
  • Powodem kolejnej zmiany jest odwołanie, które wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej od jednej z firm

Rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska wyjaśniła, iż poprzednie trzy terminy musiały ulec zmianie w odpowiedzi na sygnały, które docierały od firm zainteresowanych budową drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Przekop Mierzei Wiślanej: wizualizacja. Źródło: inzynieria.com Przekop Mierzei Wiślanej: wizualizacja. Źródło: inzynieria.com

Przetarg na wykonanie kanału nie obejmuje całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Zakres przedmiotowy tego postępowania to:

  • budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej,
  • budowa kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego,
  • budowa sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.

Postępowanie przetargowe na realizację części II zostanie rozpisane dopiero w II kwartale br. Będzie ono dotyczyło prac na rzece Elbląg, polegających na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych. Ostatni przetarg, obejmujący już roboty pogłębiarskie w obrębie Zalewu Wiślanego, wstępnie planowany jest dopiero na 2020 bądź 2021 r.

Kierzkowska poinformowała również, iż Urząd Morski w Gdyni złożył wnioski o wydanie zezwoleń wodno-prawnych dot. części inwestycji zlokalizowanej na terenie woj. warmińsko-mazurskiego do Państwowego Gospodarstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie (Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Zarządu Zlewni Elbląg) a postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte 12 kwietnia br.

Inwestycja posiada decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ), jednak decyzję tę zaskarżono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Postępowanie odwoławcze od decyzji nie zostało jeszcze zakończone, a wręcz przedłużono je, obecnie do 28 czerwca br., ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego.

Nowy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma powstać na wysokości miejscowości Nowy Świat. Tor wodny ma mieć 22 km, 60–120 m szerokości i głębokość do 6,5 m (dzięki temu do portu w Elblągu wpływać będą mogły większe jednostki). Oprócz kanału w ramach przedsięwzięcia powstaną port osłonowy (od strony Zatoki Gdańskiej) oraz sztuczne wyspy na Zalewie Wiślanym i Zatoce Elbląskiej. Wszystko ma być gotowe za trzy lata.

Czy budżet krajowy jest w stanie udźwignąć budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną? Wartość realizacji inwestycji szacuje się na około 880 mln zł, jednak minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że jeśli doszłoby do wzrostu kosztu realizacji inwestycji, to zostanie zapewnione dodatkowe finansowanie.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej – co dalej?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia