Partnerzy portalu

Warszawa: ile wydrążono już kolektora Wiślanego?

Opublikowano: 21-06-2021 Źródło: inzynieria.com, MPWiK w Warszawie

W Warszawie trwa budowa środkowego odcinka kolektora Wiślanego. Wykorzystywana jest bezwykopowa metoda mikrotunelowania. Zaplanowano dziewięć przewiertów.


Fot. Budimex Fot. Budimex

Trasę środkowego odcinka (DN3200) zaprojektowano od komory połączeniowej z burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim. Do jego budowy używana jest maszyna MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) o łącznej długości 8,1 m i z tarczą o średnicy 3,8 m. Przewidziano dziewięć mikrotunelowych przejść – najkrótsze o długości około 300 m, a najdłuższe prawie 700 m. Środkowy odcinek będzie mieć 5,5 km, z czego wydrążono już 1,9 km (stan na miniony piątek, 18 czerwca 2021 r.). Odcinek powinien być gotowy w styczniu 2023 r.

Źródło: MPWiK w Warszawie Źródło: MPWiK w Warszawie

Cały kolektor Wiślany będzie składać się z jeszcze dwóch odcinków: od przepompowni Powiśle do tzw. burzowca Wenedów (średnica od DN800 do DN1200; długość – 2 km) oraz od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do Zakładu Farysa (DN3200; 1,2 km). Mikrotunelowanie zostanie wykorzystane prawdopodobnie także w tych przypadkach. 

Źródło: MPWiK w Warszawie Źródło: MPWiK w Warszawie

Kolektor Wiślany, o pojemności minimalnej 50 tys. m3, przewidziano jako retencyjno-przesyłowy. Celem budowy jest czasowe magazynowanie nadmiaru wód opadowych z lewobrzeżnej części Warszawy (Mokotów, Ochota, Wola, Śródmieście, Żoliborz i Bielany) i późniejsze ich odprowadzenie do oczyszczalni Czajka, która działa na prawym brzegu Wisły.

Przeczytaj także: Warszawa chce zapanować nad wodą z deszczu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia