Jak podaje spółka, taka metoda wymaga wykopania jedynie dwóch punktowych otworów (na początku i na końcu odcinka), nie zaś dotkliwych dla środowiska, mieszkańców i komunikacji robót z użyciem ciężkiego sprzętu. Jak przebiega wymiana przewodu za pomocą krakingu?

Do starej wodociągowej rury wprowadza się metalową żerdź, na końcu której przytwierdza się głowicę z nożem tnącym oraz odcinek nowej, elastycznej rury z tworzywa sztucznego. Zainstalowane w wykopie hydrauliczne siłowniki ciągną metalową żerdź z nożem. Rozcina on stary wodociąg i jednocześnie w jego śladzie instalowany jest nowy odcinek sieci – podaje spółka, dodając, że metoda świetnie sprawdza się w tych obszarach miasta, gdzie pod ziemią występują duże nagromadzenie różnych instalacji (gazowych, energetycznych, teletechnicznych).

Hydrauliczne siłowniki wykorzystywane są także do wymiany przyłączy. Jednorazowo przy ich użyciu można wymienić odcinek sieci o długości do 140 m. Urządzenie radzi sobie dobrze z rozcinaniem starych, zbudowanych z rur stalowych, żeliwnych i cementowych przewodów, a przy tym – podczas wymiany sieci – możliwe jest zachowanie dotychczasowych średnic rurociągów lub zwiększenie ich w razie potrzeby poprawy wydajności przepływu wody w sieci.

ZWiK korzysta z krakingu statycznego zarówno przy planowanych naprawach, jak i w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzeba wymienić uszkodzony przewód wodociągowy lub kanalizacyjny, szczególnie gdy przebiega on pod torowiskiem tramwajowym lub ruchliwą ulicą.

Prace, prowadzone w ul. Aleksandrowskiej, nie spowodowały przerw w dostawie wody – mieszkańcy okresowo korzystali z tymczasowego wodociągu.

Przeczytaj także: Łódź oszacowała straty po nawałnicach