Całe przedsięwzięcie obejmuje budowę odcinków sieci wodociągowej o łącznej długości przekraczającej 12 km. Zastąpią one stare instalacje. Celem jest ograniczenie wycieków i zapobieganie przerwom w dostawach wody. Ma zwiększyć się odporność wodociągów w wieloletniej perspektywie.

Modernizacja pozwoli także zredukować koszty eksploatacji sieci wodociągowej dzięki mniejszym nakładom na naprawy uszkodzonych rurociągów.

W Kelston zastąpiono już około 2,3 km rur, wiek większości z nich przekraczał 50 lat. Podobnie jest w New Lynn, gdzie nowe odcinki wodociągu pojawiły się na sumarycznej długości 3,5 km.

Nowe rury mają żywotność sięgającą 100 lat, a instalowane są przy użyciu technologii bezwykopowych, w tym przypadku metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Mark Chijindu, kierownik projektu, podkreśla, że horyzontalne przewierty kierunkowe pozwalają na znacznie szybszą wymianę rur niż ma to miejsce w przypadku otwartych wykopów, są także znacznie lepsze w kontekście ochrony środowiska.

Roboty rozpoczęły się w lutym 2022 r. W New Lynn już je zakończono, a w Kelston planowany finał ma nastąpić do 16 września.

Przeczytaj także: Australia: mikrotunelowanie w stanie Queensland