Do oczyszczalni ścieków w West Palm Beach na Florydzie - The East Central Regional Water Reclamation Facility - wpływa 100% ścieków surowych z miast West Palm Beach i Palm Beach. Do obiektu ścieki (do 265 tys. m3 dziennie) doprowadzane są rurociągiem zbudowanym w latach 70. ubiegłego wieku. Choć kanał wydawał się działać sprawnie, władze miejskie postanowiły poddać rurociąg gruntownym badaniom – te zaś wykazały, że odrutowanie rury uległo zniszczeniu, co mogło doprowadzić do poważnych uszkodzeń w przyszłości.

Dlatego zdecydowano się poddać rurociąg PCCP (ang. Prestressed Concrete Cylinder Pipe) o długości 1,7 km i średnicy DN1200 renowacji z wykorzystaniem technologii CIPP (ang. Cured In Place Pipe). Tę metodę bezwykopową wybrano nie tylko ze względu na konieczność redukcji negatywnego wpływu działań renowacyjnych na codzienne życie mieszkańców oraz wypoczynek turystów, którzy chętnie odwiedzają Florydę, ale też chęć zachowania możliwie największej średnicy kanału – a zarazem odpowiedniej przepustowości.

Przebieg renowacji

Rurociągu nie można było odłączyć od sieci na czas wykonywania prac modernizacyjnych, dlatego zdecydowano się na budowę bajpasu, wykorzystując rury HDPE o średnicy DN600 i długości około 7,3 m.

Następnie w kanale umieszczono rękaw o grubości 18 mm, podzielony na 6 odcinków. Najdłuższy z nich miał długość niemal 354 m. Renowacja zajęła wykonawcy aż 7 tygodni, ponieważ część materiału musiano odesłać (fragment rękawa uległ sklejeniu podczas transportu). Każdy odcinek instalowany był w rurociągu w ciągu tygodnia.

Po zakończeniu prac zmodernizowany kanał poddano testom – wykazano, że udało się wzmocnić rurociąg na tyle, by był w stanie wytrzymać ciśnienie do 55 psi.

Przewód oddano do użytku w październiku 2016 r.

Projekt zdobył tytuł Projektu Roku 2017 w kategorii Bezwykopowa renowacja.

Przeczytaj także: Przetarg na bezwykopową renowację w Lidzbarku Warmińskim

Zapraszamy na konferencję CIPP TECHNOLOGY DAYS, która odbędzie się w Gdańsku w dniach 11-12 stycznia 2018 r.