Projekt modernizacji lotniska obejmował zarówno terminale, jak i lobby dla pasażerów, stanowiska do odprawy, a nawet parking. Również spora część infrastruktury – takiej jak kanalizacja deszczowa czy rury transportujące ścieki z domieszką paliwa i chemicznych środków przeciwoblodzeniowych do pobliskiej oczyszczalni – miała zostać odnowiona.

Projekt dotyczył częściowo skorodowanej rury o średnicy DN1800 i o długości około 213 m, a także dwóch mniejszych przewodów o średnicy DN1500, a długościach 91,5 m i 107 m. Do renowacji zdecydowano się wykorzystać metodę CIPP ang. Cured In Place Pipe). Realizacja projektu wiązała się z licznymi trudnościami powodowanymi koniecznością przeprowadzenia robót w obrębie czynnego lotniska; dodatkowym utrudnieniem była – paradoksalnie – ciepła, słoneczna pogoda; musiano zadbać o to, by nasączona żywicą wykładzina oraz sama żywica nie utwardziły się przedwcześnie. 

Proces renowacji rurociągów

Renowację przewodów rozpoczęto od oceny stanu rur oraz rekomendacji metody, która posłuży do naprawy zniszczonych elementów sieci. Działania naprawcze nie mogły mieć zbyt dużego wpływu na ruch odbywający się na lotnisku, zatem szybko zdecydowano się na metodę bezwykopową, a konkretnie: CIPP. Dodatkowym argumentem za wykorzystaniem tego rozwiązania była konieczność zabezpieczenia gruntu przed wyciekami niebezpiecznych dla środowiska substancji. Wybrano wykładzinę filcową, nasączaną żywicą epoksydową, instalowaną metodą inwersji. To najlepsza opcja w przypadku takiego obiektu jak lotnisko – gdzie w przypadku wycieku wody lub pęknięcia rury mogłoby dojść do zapadnięcia się pasa startowego – tłumaczył przedstawiciel jednego z wykonawców, firmy IPR.

Projekt wymagał dostosowania się do trudnych warunków na placu budowy. Na lotnisku samoloty nieustannie lądowały lub wzbijały się w powietrze. Problemem było nawet dostarczenie sprzętu oraz dowiezienie ludzi do miejsca prowadzenia prac. Każdy pojazd – włącznie z przenośnymi toaletami, ciężarówkami z żywicą czy kontenerami na śmieci – musiał przejechać przez czynny pas startowy. Za każdym razem nas eskortowano: przewożono tam i z powrotem, dzień w dzień – wspominał manager projektu, Ben Shapiro.

Jak wybrać odpowiednią wykładzinę CIPP?
 


Projektowanie i produkcja wykładzin CIPP w odniesieniu do konkretnych wymagań musi uwzględnić wybór odpowiedniej żywicy. Większą część zamówienia (niemal 70%) zużyto do nasączenia wykładziny, którą zainstalowano w dłuższym, ponad 200-metrowym przewodzie. W przypadku tego przewodu zdecydowano się na żywicę winyloestrową, która szczególnie polecana jest do renowacji przewodów wystawionych na działanie nie tylko rdzy, ale i chemikaliów. Proces nasączania odbywał się jednak już podczas montażu rękawa w rurociągu; gdyby wykładzinę przygotowano wcześniej, stałaby się zbyt ciężka, by można ją było przewieźć autostradą, jej waga przekroczyłaby dopuszczalne limity.

Przewiezienie samej żywicy też nie było proste: z uwagi na konieczność ochrony materiału przed wysokimi temperaturami, schłodzono ją w fabryce do 15 st. Celsjusza i przewieziono w cysternach na plac budowy. Jej temperatura mogła wzrosnąć do maksymalnie 1820 st. Celsjusza.

Żywicę wypompowywano na dwie zmiany, 24 godz./dobę, mieszając ją z katalizatorem i nasączając wykładzinę. Kiedy rozpocznie się proces nasączania, ma się określony czas na inwersję i utwardzenie. Koordynacja działań jest kluczowa – wyjaśnił przedstawiciel wykonawcy. Rękaw utwardzono gorącą wodą – potrzebowano aż trzech cystern, by wykonać tę czynność prawidłowo.

Do naprawy krótszych przewodów również użyto wykładziny filcowej, jednak odpowiednią żywicą nasączono ją już w chwili produkcji; musiała być przewieziona specjalnymi pojazdami o funkcji chłodni, tak aby nie doszło do przedwczesnego sklejenia się materiału w wyniku działania wysokiej temperatury.

Na miejscu wykładziny zwinięte w rulony umieszczono w rurach i utwardzono gorącą wodą. Później, by zapobiec skurczeniu się rękawów, stopniowo je schładzano.

Po zakończeniu prac, naprawione rury poddano testom; wszystkie zakończyły się wynikiem pozytywnym. Przewody okazały się być szczelne, a wykładziny renowacyjne – spełniać wszystkie założone funkcje.

Przeczytaj także: Które wykładziny renowacyjne wybrać: z filcu czy wzmacniane włóknem szklanym?