Tematyka seminarium była bardzo zróżnicowana, co doskonale odzwierciedlało różnorodność problemów, które można napotkać w trakcie projektowania, a później realizowania inwestycji.

Sporo uwagi podczas seminarium poświęcono analizie płuczki wiertniczej – Jacek Jaworski (HEADS sp. z o.o.) zaprezentował przegląd płuczek sprawdzonych już w projektach bezwykopowych. Jednym z zadań płuczek jest obniżenie współczynnika tarcia w otworze wiertniczym – zagadnienie to na wybranych realizacjach przedstawił Rafał Leśniak (HEADS sp. z o.o.). Z kolei o systemach oczyszczania płuczek mówił Krzysztof Czudec (HEADS sp. z o.o.), a Sebastian Ptak (HEADS sp. z o.o.) rozważał ważną kwestię techniczną, jaką jest dobór i dawkowanie materiałów płuczkowych w zależności od przewiercanych formacji geologicznych.

Słuchacze mieli również okazję zapoznać się z budową trajektorii otworu wiertniczego i sposobem jej kalkulacji (Mirosław Makuch, HDD Serwis), a także z podstawowymi obliczeniami w technologii HDD i balastowaniem rurociągów (Sebastian Ptak). Dowiedzieli się też, jak powinna przebiegać budowa i eksploatacja przewodu wiertniczego (Mirko Samac, Colli Drill Spa i Krzysztof Dębicki, HEADS sp. z o.o.).

Niezbędny dla wykonawcy jest sprzęt, dlatego również podczas tegorocznego spotkania nie zapomniano o konieczności przedstawienia nowoczesnych urządzeń i systemów. Tematem prezentacji były urządzenia wiertnicze TORO (Ed Heston, Blake Foster, TORO; Krzysztof Kublik, HEADS sp. z o.o.), wysokociśnieniowe pompy w HDD, systemy lokalizacji firmy Digital Control Incorporated (Roger Dietz, DCI i Dawid Sysło, HEADS sp. z o.o.) oraz system pomiarowy Para Track 2 i narzędzia do wiercenia w skale (Dan Billig, Prime Horizontal).

Podczas spotkania dyskutowano też o wielkich projektach, takich jak projekt Den Helder–Texel w Holandii, w ramach którego pod cieśniną Marsdiep wykonano rekordową instalację w technologii HDD. O tym, w jaki sposób wykonano to przekroczenie (o długości 4600 m) w zaledwie 21 dni, opowiadał Krzysztof Czudec.

W sumie uczestnicy mieli możliwość wysłuchania 12 referatów. Biorąc udział w seminarium nie tylko mogli poszerzyć swoją wiedzę w tej wąskiej dziedzinie, ale też wymieniać informacje i doświadczenia z innymi przedstawicielami rynku wiertniczego.

Organizatorzy zapowiedzieli, iż kolejna edycja seminarium szkoleniowego odbędzie się na początku 2019 r.

Przeczytaj także: Rekordowy przewiert HDD pod Marsdiep