Mikrotunel zbudowany został z wykorzystaniem maszyny MTBM (ang. Microtunnelling Boring Machine; średnica 3,68 m), z żelbetowych segmentów, pokrytych powłoką polietylenową. Jego drążenie było jednym z zadań, które wpisują się w projekt budowy kolektora uzupełniającego sieć infrastruktury podziemnej pomiędzy South Surrey i Langley, kolektora South Surrey Interceptor.

Kolektor ma za zadanie transportować ścieki do oczyszczalni Annacis Island Wastewater Treatment Plant.

W przypadku tej inwestycji konieczne było zastosowanie metody bezwykopowej z uwagi na gęstą zabudowę przestrzeni oraz na istniejącą już infrastrukturę podziemną i dwie drogi.

  • Pierwsze drążenie, po łuku, odbyło się dla odcinka o długości 370 m;
  • Drugie dla odcinka o długości 110 m;
  • Trzecie, dla odcinka o długości 40 m, wiązało się z koniecznością przeniesienia maszyny w inną lokalizację;
  • Czwarte, znów po łuku, odbyło się dla odcinka o długości 285.

Mikrotunelowanie w obrębie tego projektu zakończono w czerwcu 2019 r.; South Surrey Interceptor zostanie włączony do eksploatacji w 2022 r. 

W Polsce również budowane są kolektory o tak wielkich średnicach, choćby kolektor Burakowski czy Burakowski Bis, drążony maszyną MTBM o średnicy 3,32 m. 

Metro Vancouver jest federacją 21 gmin oraz kilku innych obszarów, które wspólnie planują i świadczą usługi na skalę regionalną. Podstawowymi oferowanymi usługami są: dostawa wody pitnej, oczyszczanie ścieków i gospodarka odpadami stałymi.

Przeczytaj także: USA: Projekt roku 2019. Bezwykopowo wybudowali 2,5 km rurociągu