Maestrello wydzielił pięć najistotniejszych obszarów, które decydują o powodzeniu projektu HDD. Są to: dobór załogi wiertniczej, dobór sprzętu, relacja z dostawcą sprzętu, personalizacja sprzętu, standaryzacja sprzętu.

Dobór załogi

Twój sprzęt jest tak przydatny, jak ludzie, którzy go obsługują. Kiedy ekipa nie ma podobnego poziomu wiedzy i doświadczenia, praca często jest wolniejsza. Warto zatrudnić doświadczony zespół, który dobrze ze sobą współpracuje. Jeśli ekipa często pracuje razem, buduje wewnętrzną komunikację i wypracowuje własny rytm pracy; to pozwala wiercić szybciej.

Dobór sprzętu

Wykorzystywanie wyłącznie narzędzi, które wchodzą w zestaw wiertnicy, którą kiedyś kupiliśmy, jest kuszące. Ale warto swoją „skrzynkę z narzędziami” wypełnić wiertłami, rozwiertaczami, i innymi dopasowanymi do różnych warunków gruntowych narzędziami czy elementami. Pozwoli to na oszczędność czasu, nerwów i kosztów – podkreśla Maestrello. Ważne jest, by gromadzić wysokiej klasy sprzęt w odpowiednim momencie, kiedy zaczynamy poszerzać portfolio.

Dostawca sprzętu sprzymierzeńcem wykonawcy

Dostawca to dla wykonawcy nie tylko źródło sprzętu, ale przede wszystkim źródło informacji. Nie kontaktuj się z dostawcą tylko po to, by zamówić nową część – radzi Maestrello. Twój dostawca jest najlepszym źródłem wiedzy o maszynie i chce się tą wiedzą dzielić. Warto też dostawcom przekazywać swoje uwagi, mówić o trudnościach związanych z obsługą sprzętu bądź z realizacją zadania. Dostawca będzie mógł zaproponować rozwiązanie, lub przekazać zdobytą wiedzę dalej, do producenta – być w może w kolejnych maszynach problem, który napotkałeś, zostanie rozwiązany.

Personalizacja sprzętu

Czasami odpowiednie narzędzie do pracy nie istnieje – jeszcze. Producenci oferują szereg części i akcesoriów, ale chętnie korzystają z pomysłów i specjalistycznej wiedzy wykonawców. W ten sposób możesz uzyskać dokładnie taki rozwiertak, jakiego potrzebujesz.

Standaryzuj swoje narzędzia

Nie ma nic gorszego niż odkrycie na placu budowy, że części maszyn do siebie nie pasują. Rozwiązanie tego problemu jest proste: producenci narzędzi lub inni producenci z rynku wtórnego są w stanie dostarczyć kompletny zestaw adapterów, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie wszystkich części. W ten sposób możemy dowolnie łączyć nasze narzędzia i optymalizować proces realizacji zadania – zaznacza Maestrello.

Jak podkreśla ekspert, zawsze należy też pamiętać o podstawach: dobrym rozpoznaniu geologicznym, właściwej selekcji wszystkich czynności i dopasowaniu ich do rozpoznania, doborze wiertnicy o odpowiednim rozmiarze i używaniu dużych ilości płuczki wiertniczej.

Finałem naszej pracy jest zainstalowany rurociąg – ale można przeprowadzić prace w różnym stylu, a chcielibyśmy, żeby był on jak najlepszy – podsumowuje Maestrello. 

Roberto Maestrello był prelegentem V Konferencji Technicznej ROE, która odbyła się w dniach 28–29 listopada br. w Krakowie.

Przeczytaj także: HDD dla praktyków. Technologia, sprzęt, doświadczenie