Kwartalnik istnieje na rynku już od kilkunastu lat, niezmiennie podnosząc ważne dla branży tematy, popularyzując inżynieryjne dokonania naukowe w tej dziedzinie, prezentując ciekawe projekty i najlepsze rozwiązania.

Na łamach ostatniego zeszłorocznego numeru [76] 4/2019 opisaliśmy wiele ciekawych projektów, m.in. w jaki sposób udało się pobić rekord świata w instalacji rękawa CIPP w wodociągu. Rekord pobito w Bełchatowie z wykorzystaniem specjalnej szklanej wykładziny CIPP. W kwartalniku znajduje się też artykuł na temat renowacji kolektora Burakowskiego, który funkcjonuje w stolicy, a także tekst opisujący budowę bypassu, który zatrzymał spust nieczystości do Wisły po awarii rurociągów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka”.

Bezwykopowa renowacja rurociągów pozwala na ich funkcjonowanie przez wiele dziesięcioleci. Ważne jest jednak też, aby obecnie budować już kolejne kilometry sieci z takich materiałów, które nie będą generowały konieczności odnowy przez jak najdłuższy czas. Producenci szukają w tym celu różnych rozwiązań: np. firmie Amiblu udało się zaprojektować rury tak, by mogły służyć aż przez 150 lat. O tym, w jaki sposób się to udało, opowiada w kwartalniku Högni Jónsson z Amiblu.

W numerze znajduje się też artykuł prezentujący technologie bezwykopowe (ze szczególnym uwzględnieniem HDD) i wyzwania nowoczesności, a także niezwykle ciekawy wywiad z Rolandem W. Wańkiem, dyrektorem zarządzającym IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH. Rozmawialiśmy z nim o projektach realizowanych z myślą o branży bezwykopowej i najbardziej popularnej na świecie metodzie renowacyjnej, a przede wszystkim o badaniach jakości rękawów CIPP. Metody i produkty renowacyjne nadal można ulepszać – podkreśla Waniek.

Zachęcamy też do sięgnięcia po lekturę naszego kącika „Okiem eksperta”: Paweł Derwich z DTA-Technik tym razem pochylił się nad tematem zasilania sondy lokalizatora. Prawidłowe zrealizowanie przewiertu pilotowego wymaga ciągłego kontaktu z sondą lokalizatora. Co jednak zrobić, kiedy dojdzie do utraty sygnału z sondy? Na to pytanie znajdziecie Państwo odpowiedź w ostatnim numerze „Inżynierii Bezwykopowej” 4/2019 [76].