Nagrody dla branży no-dig przyznawane są w pięciu kategoriach: Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja, Mały projekt bezwykopowy, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych oraz Produkt roku. Inwestorzy zwycięskich projektów również są wyróżniani: Tytanowym Laurem Inwestora.

Projekt roku – instalacja

Nominacje otrzymały firmy:

  • PPI CHROBOK S.A. – za przekroczenie HDD rzeki Wisły w ramach realizacji inwestycji obejmującej budowę farmy wiatrowej Jasna. Było to najdłuższe wiercenie w Polsce z instalacją rurociągu DN500, a także prawdopodobnie pierwszy projekt bezwykopowy, w którym wykorzystany został rurociąg ze stali nierdzewnej o grubości ścianki 6 mm. Długość przekroczenia wyniosła 1426 m, a średnica wywierconego otworu – 660 mm. Okres realizacji: listopad–grudzień 2019 r.

Inwestor: WINDFARM Polska III sp. z o.o.

  • P.R.I. INKOP sp. z o.o. – za realizację trzech mikrotuneli w ramach budowy kolektora sanitarnego VA i wodociągu w ul. Gimnastycznej. Wykonano trzy mikrotunele, o długościach: 1513 m (Dz855, rura kamionkowa), 506 m (Dz970, rura PEHD w otulinie żelbetowej) i 389 (Dz960, rura osłonowa żelbetowa). Okres realizacji: wrzesień 2016 r. – sierpień 2019 r.

Inwestor: Łódzka Spółka Infrastrukturalna

  • ZRB Janicki – za wykonanie przewiertu HDD w trudnych warunkach geologicznych, przekraczającego skrzyżowanie z DK288, linię kolejową 108, potok Czerteż, rzekę Sanoczek oraz zalesione wzgórze,  w ramach zadania „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi gazociąg Strachocina-granica RP”. Okres realizacji: grudzień 2019 r. – czerwiec 2020 r.

Inwestor: Gaz-System S.A.

Projekt roku – renowacja

Nominacje otrzymały firmy:

  • konsorcjum firm F.H.U. Instbud Stanisław Boguta sp.j., P.P.H.U. AKWA J. Biskup, S. Owczarek sp.j. – za bezwykopową renowację magistrali wodociągowej metodą rękawa szklanego nasączonego żywicami utwardzanego promieniami UV: DN800 – 2137,7 m, DN500 – 257,5 m. Okres realizacji: listopad 2018 r. – listopad 2019 r.

Inwestor: Zakład Wodociągów i Kanalizacji "WOD.-KAN." sp. z o.o. w Bełchatowie

  • Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne Tolos – za modernizację z wykorzystaniem metody reliningu stalowej magistrali wodociągowej DN1600. Była to pierwsza taka renowacja w Polsce zarówno ze względu na średnice instalowanych przewodów z rur polietylenowych (PE), jak i długości wciąganych odcinków. Rurociąg znajduje się na terenie szkód górniczych III kategorii. Okres realizacji: luty 2019 r. – luty 2020 r.

Inwestor: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.

  • konsorcjum firm BLEJKAN S.A i Terlan sp. z o.o. – za renowację CIPP grawitacyjnej kanalizacji sanitarnej z wykorzystaniem wykładziny z włókna szklanego utwardzanej promieniami UV o łącznej długości 2801,37 m, renowację grawitacyjnej kanalizacji sanitarnej z zastosowaniem modułów GRP o łącznej długości 7364,35 m oraz renowację studni kanalizacyjnych za pomocą chemii budowlanej i paneli GRP (273 szt.) wraz z wymianą włazów. Wykonano też renowację zasyfonowanego kanału o średnicy DN400 długości 2x6 m (łączna długość 12 m). Czas realizacji: styczeń 2018 r. – listopad 2019 r.

Inwestor: Przedsiębiorstwo Wodociągów i  Kanalizacji sp. z o.o. w Gorzowie  Wielkopolskim

Mały projekt bezwykopowy

Nominacje otrzymały firmy::

  • P.R.I. INKOP sp. z o.o. – za kompleksowe wykonanie poziomych przewiertów sterowanych metodą mikrotunelowania rurami stalowymi i rurami GRP w ramach zadania obejmującego przyłączenie do sieci przesyłowej planowanych do wybudowania urządzeń i instalacji gazowych bloku parowo-gazowego w obiekcie elektrociepłowni Żerań. Zainstalowana została rura GRP Dz1099 o długości 350 m (w jednym odcinku). Czas realizacji: październik 2018 r. – czerwiec 2019 r.

Inwestor: Elektrociepłownia Żerań

  • ZRB Janicki – za wykonanie przewiertu sterowanego pod kanałem Ulgi w Raciborzu o długości 560 m w ramach zadania obejmującego gazyfikację gminy Kuźnia Raciborska. Czas realizacji: kwiecień 2020 r.

Inwestor: PSG sp z o.o. Tarnów oddział Zabrze

  • AARSLEFF sp. z o.o. – za wykonanie renowacji odcinka kanału tłocznego DN400 poprzez instalację jednorazowo 282,5 m wykładziny kompozytowej PAA-LPL-Liner™ o grubości 12 mm, z uwzględnieniem instalacji rękawa w przewodzie ułożonym prostopadle (łuk 90°).

Inwestor: PWiK sp. z o.o. w Wołominie

Europejski projekt w technologiach bezwykopowych

Nominacje otrzymały firmy:

  • PPI CHROBOK S.A – za realizację dziewięciu przekroczeń w technologii Direct Pipe o całkowitej długości 3979 m, dziewięciu przekroczeń HDD o całkowitej długości 3979 m oraz ośmiu mikrotuneli o długości 474 m. Prace polegały na kompleksowej realizacji przekroczeń bez-wykopowych w ramach budowy gazociągu DN1000 MOP 8,4 MPa relacji Strachocina–Pogórska Wola wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi. Czas realizacji: czerwiec 2018 – lipiec/sierpień 2019.

Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

  • A-Hak Drillcon – za realizację przekroczenia w technologii Direct Pipe na potrzeby budowy gazociągu, którym będzie przesyłane paliwo ze złoża Karish (Izrael). Otwór o długości 1100 m i średnicy 1422 mm udało się wykonać na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem przy braku jakichkolwiek negatywnych wydarzeń na placu budowy. Przekroczenie umożliwiło wyprowadzenie gazociągu z Morza Śródziemnego na ląd.

Inwestor: Energean

  • Van Vulpen BV  – za instalację HDD trzech rurociągów oraz przewodu osłonowego na kable w porcie w Antwerpii (Belgia), pozwalającą na połączenie infrastruktury inwestora z morskim zbiornikiem paliwowym. Wykonawca zrealizował trzy przekroczenia HDD o długościach 1740 m. Średnice rurociągów wynosiły od 300 do 400 mm, a przewodu – 150 mm.

Inwestor: SEA-Tank Terminal Antwerp

Produkt roku

  • narzędzia baryłkowe typu ARMORED – najnowocześniejsze rozwiązania przy budowie narzędzi wiertniczych, ekstremalnie wytrzymałe i skuteczne; służą do poszerzania i stabilizowania otworów HDD. Produkt posiada bogatą listę  referencyjną projektów zrealizowanych w Polsce.

Colli Equipment Spa Włochy, przedstawiciel w Polsce Robert Osikowicz Engineering

  • Blue Dragon Jet Multitube Belt – wdmuchiwarka z paskowym podajnikiem do wdmuchiwania pakietów mikrorurek, czyli tak zwanego reliningu kanalizacji teletechnicznej D=40 mm i D=50 mm. Wdmuchiwarka napędzana jest silnikami hydraulicznymi. Innowacyjność tej maszyny polega na tym, że podajnik mikrorurek wyposażony jest w specjalne paski transportowe o bardzo dużym współczynniku tarcia, dzięki czemu siła dopychająca przekazywana jest na pakiet mikrorurek bardzo efektywnie i bezpiecznie.

Gamm-Bud sp. z o.o.

  • wykładzina CIPP z włókna szklanego nasączona żywicami poliestrowym lub winyloestrowymi służąca do renowacji bezwykopowej przewodów kanalizacyjnych kołowych lub niekołowych; zakres średnic DN150–800.

Zakład produkcyjny In_Liner       

Zwycięzców wyłoni Jury w składzie:

  • mgr inż. Paweł Kośmider (kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa”),
  • dr inż. Andrzej Kolonko (Politechnika Wrocławska)
  • prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski (Politechnika Warszawska),
  • prof. dr hab. inż. Cezary Madryas (Politechnika Wrocławska),
  • dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska),
  • dr inż. Paweł Popielski (Politechnika Warszawska),
  • dr inż. Karol Ryż (Akademia Górniczo-Hutnicza),
  • dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego,
  • dr inż. Dariusz Zwierzchowski (Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy). 

Zapraszamy serdecznie na XVIII Międzynarodową Konferencję, Wystawę i Pokazy Technologii „Inżynieria Bezwykopowa, która odbędzie się w dniach 8–10 września br. Udział w wydarzeniu będzie można wziąć zarówno osobiście, w pięknych podkrakowskich Tomaszowicach – bądź online. Zapraszamy na stronę www Konferencji!

„INŻYNIERIA Bezwykopowa” to największe, poświęcone bezwykopowej budowie i renowacji sieci podziemnych, wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa”.

 Przeczytaj także: Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2020 w nowej hybrydowej formule