Partnerzy portalu

Wrocław: nowe oferty na budowę mostów Chrobrego

Opublikowano: 21-01-2020 Źródło: UM Wrocław, Wrocławskie Inwestycje, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Osiem firm złożyło oferty w przetargu na budowę nowych mostów Chrobrego we Wrocławiu, przy czym każda przewyższa kwotę, jaką na realizację tego zamówienia zamierza przeznaczyć zamawiający.


Most Chrobrego we Wrocławiu. Fot. UM Wrocław Most Chrobrego we Wrocławiu. Fot. UM Wrocław
  • To trzeci przetarg na budowę mostów Chrobrego
  • Nowe przeprawy staną w pobliżu istniejących
  • Do lat 70. XX w. były to mosty Swojczyckie

Ofertę z najniższą ceną, ponad 69,6 mln zł, złożyła firma Trakcja PRKiL S.A., a z najwyższą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex sp. z o.o. – ponad 96,2 mln zł. Z kolei zamawiający, Wrocławskie Inwestycje, koszt budowy mostów oszacował na 65 mln zł. Obecnie trwa analiza złożonych propozycji.

Budowa mostów Chrobrego – pełny wykaz ofert

Firma, która otrzyma to zamówienie, zajmie się budową mostów w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455 o roboczych nazwach: południowy (nad kanałem przeciwpowodziowym) i północny (nad kanałem żeglugowym). Pierwszy z nich będzie mieć 153,5 m długości całkowitej, a drugi – 75,3 m (oba o szerokości 12,5 m). Jak poinformował wrocławski magistrat, nowe mosty Bolesława Chrobrego będą budowane wraz torowiskiem. Linia tramwajowa (a właściwie trasa tramwajowo-autobusowa) ma połączyć pętlę na Sępolnie z nową pętlą, która ma powstać obok osiedla Olimpia Port.

Nowe przeprawy zaplanowano obok istniejących mostów Chrobrego. Stara południowo-zachodnia część, nad kanałem powodziowym i obszarami zalewowymi, jest czteroprzęsłowa, o łącznej rozpiętości 123,7 m; a północno-wschodnia, nad kanałem żeglugi, jednoprzęsłowa o rozpiętości 48,5 m. Obie mają 12,5 m szerokości, powstawały w latach 1916-1917. W trakcie II wojny światowej zostały zniszczone, a odbudowano je tuż po wojnie. Do lat 70. XX w. nosiły nazwę mostów Swojczyckich.

Nowy most Bolesława Chrobrego ma być budowany wraz z torowiskiem. Na zielono planowana przeprawa, czarna linia to planowana trasa tramwajowa. Źródło: UM Wrocław/ Wrocławskie Inwestycje

Nowy most Bolesława Chrobrego ma być budowany wraz z torowiskiem. Na zielono planowana przeprawa, czarna linia to planowana trasa tramwajowa. Źródło: UM Wrocław/ Wrocławskie Inwestycje

To trzeci przetarg na budowę mostów Chrobrego. Pierwszy unieważniono w maju 2019 r., bo jedyna złożona oferta była za wysoka. Do kolejnego postępowania zgłosiło się kilka firm, jedna oferta zmieściła się w kosztorysie zamawiającego, ale niedoszły wykonawca nie wpłacił wadium.

Zobacz także: Koniec remontu ponad 100-letniej estakady w Strzegomiu