• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wrocław: wybrano ofertę na budowę mostów Chrobrego

Opublikowano: 21-01-2020 (Aktualizacja: 04-03-2020) Źródło: UM Wrocław, Wrocławskie Inwestycje, inzynieria.com

Coraz bliżej budowy nowych mostów Chrobrego we Wrocławiu. Reprezentująca miasto spółka Wrocławskie Inwestycje poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty.


Most Chrobrego we Wrocławiu. Fot. UM Wrocław Most Chrobrego we Wrocławiu. Fot. UM Wrocław
  • To trzeci przetarg na budowę mostów Chrobrego
  • Nowe przeprawy staną w pobliżu istniejących
  • Do lat 70. XX w. były to mosty Swojczyckie

W przetargu wystartowało osiem firm. Ofertę z najniższą ceną, ponad 69,6 mln zł, złożyła Trakcja PRKiL S.A. I to właśnie ta propozycja została uznana za najlepszą.

Budowa mostów Chrobrego – pełny wykaz ofert

Generalny wykonawca zajmie się budową mostów w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455 o roboczych nazwach: południowy (nad kanałem przeciwpowodziowym) i północny (nad kanałem żeglugowym). Pierwszy z nich będzie mieć 153,5 m długości całkowitej, a drugi – 75,3 m (oba o szerokości 12,5 m). Jak poinformował wrocławski magistrat, nowe mosty Bolesława Chrobrego będą budowane wraz torowiskiem. Linia tramwajowa (a właściwie trasa tramwajowo-autobusowa) ma połączyć pętlę na Sępolnie z nową pętlą, która ma powstać obok osiedla Olimpia Port.

Nowe przeprawy zaplanowano obok istniejących mostów Chrobrego. Stara południowo-zachodnia część, nad kanałem powodziowym i obszarami zalewowymi, jest czteroprzęsłowa, o łącznej rozpiętości 123,7 m; a północno-wschodnia, nad kanałem żeglugi, jednoprzęsłowa o rozpiętości 48,5 m. Obie mają 12,5 m szerokości, powstawały w latach 1916-1917. W trakcie II wojny światowej zostały zniszczone, a odbudowano je tuż po wojnie. Do lat 70. XX w. nosiły nazwę mostów Swojczyckich.

Nowy most Bolesława Chrobrego ma być budowany wraz z torowiskiem. Na zielono planowana przeprawa, czarna linia to planowana trasa tramwajowa. Źródło: UM Wrocław/ Wrocławskie Inwestycje Nowy most Bolesława Chrobrego ma być budowany wraz z torowiskiem. Na zielono planowana przeprawa, czarna linia to planowana trasa tramwajowa. Źródło: UM Wrocław/ Wrocławskie Inwestycje

To trzeci przetarg na budowę mostów Chrobrego. Pierwszy unieważniono w maju 2019 r., bo jedyna złożona oferta była za wysoka. Do kolejnego postępowania zgłosiło się kilka firm, jedna oferta zmieściła się w kosztorysie zamawiającego, ale niedoszły wykonawca nie wpłacił wadium.

Zobacz także: Koniec remontu ponad 100-letniej estakady w Strzegomiu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia