• Modernizowana linia kolejowa Częstochowa–Zawiercie ma zostać otwarta do końca 2020 r.
  • Koszt inwestycji wynosi 370 mln zł
  • Przejazdy między Częstochową a Zawierciem skrócą się z 50 do 40 min

Większość robót już wykonana

Część linii już został przebudowana i po nowych torach kursują pociągi na odcinkach Częstochowa–Poraj i Myszków–Zawiercie. Wymieniono na nich sieć trakcyjną, 70 km torów i urządzenia sterowania. Zbudowano też nastawnię na stacji Poraj, nowocześnie wyposażoną i podnoszącą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Skończyły się już roboty na jednym z dwóch torów części szlaku między Myszkowem a Porajem, a pracownicy rozpoczęli działania na drugim. Do przebudowanych peronów dołączą nowe w Myszkowie Nowej Wsi, Żarkach Letnisko i Masłońskie Natalin oraz na stacji Poraj.


Pociągi pojadą szybciej

Po zakończeniu wszystkich prac modernizacyjnych maksymalna prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie ze 120 do 160 km/godz., a podróże między Częstochową a Zawierciem będą trwały około 40 min zamiast 50 min., czyli skrócą się o 10 min. Poprawią się też warunki przewozów towarowych w woj. śląskim.

Prowadzone prace mają poprawić komunikację na Górnym Śląsku oraz między regionami. Modernizowanym szlakiem dziennie przejeżdża kilkadziesiąt pociągów.

Nowe perony

Zbudowano już perony w Częstochowie Raków i Korwinowie, a także na stacji Myszków oraz na przystankach Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód i Zawiercie Borowe Pole. W Żarkach Letnisko, Częstochowie Raków, Myszkowie i Myszkowie Mrzygłodzie trwa budowa przejść podziemnych.

Wykonane prace pozwalają wygodniej wsiadać do pociągów przy jednym z torów na przystankach Myszków Nowa Wieś, Żarki Letnisko i Masłońskie Natalin. Perony są wyższe, dobrze oświetlone i mają antypoślizgową nawierzchnię. Zamontowano nowe wiaty i ławki. Dla podróżnych wygłaszane są komunikaty głosowe oraz umieszczono informacje w gablotach. Osoby z ograniczoną możliwością poruszania się łatwo dostaną się na perony dzięki pochylniom – informują PKP PLK.

Koszty całej inwestycji wynoszą 370 mln zł przy czym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło około 200 mln zł. Trasa Częstochowa–Zawiercie zostanie zmodernizowana do końca roku.

Inwestycja w liczbach:

  • 10 stacji i przystanków bardziej dostępnych dla pasażerów
  • 15 przejazdów kolejowo-drogowych z dodatkowymi urządzeniami
  • 88 km nowych torów
  • 88 km nowej sieci trakcyjnej
  • 20 mostów przebudowanych

Przeczytaj także: Coraz bliżej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej