Z uwagi na zimowe warunki, prace typowo drogowe zostały ograniczone. Zanim wstrzymano większość robót, wykonano już wszystkie podpory mostu nad Wartą. Z kolei w przypadku wiaduktu nad linią kolejową, do końca lutego zakończyć ma się szalowanie i betonowanie drugiego przyczółka.

Most przez Wartę zaplanowano jako obiekt belkowy, trzyprzęsłowy o konstrukcji z betonu sprężonego. Długość przeprawy wyniesie 252,2 m, a szerokość od 15,3 m do 15,6 m. W jej skład wejdą dwa przyczółki, dwie podpory pośrednie, trzy przęsła.

Wiadukt nad dwutorową linią kolejową Poznań–Szczecin ma być obiektem (80,7 m długości, 14,2 m szerokości), którego elementami będą dwa przyczółki, jedna podpora pośrednia, a także przęsła. Ustrój nośny przewidziano jako monolityczny układ belkowo-płytowy z płyty pomostu opartej na belkach prefabrykowanych typu „T” i poprzecznic podporowych.

Dodajmy, że obecnie w ramach budowy obwodnicy Wronek powstaje chodnik wzdłuż drogi gminnej we wsi Samołęż, a także przepusty. Z kolei w przypadku przejazdu nad drogą gminną zakończono prace żelbetowe i te związane z montażem konstrukcji stalowej z blachy falistej.

Budowa obwodnicy Wronek

Droga obwodowa Wronek zacznie się na ul. Szamotulskiej w ciągu DW184 w Nowej Wsi, a skończy na rondzie w ciągu DW182 we Wronkach. Roboty pochłoną ponad 81 mln zł. Obwodnica ma być gotowa za około półtora roku.

Zobacz także: Archeologiczne skarby na budowie obwodnicy Wronek