• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica: rusza kolejny etap prac na trasie do Białegostoku

Opublikowano: 09-04-2021 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zapowiedziały rozpoczęcie kolejnego etapu modernizacji linii Czyżew–Białystok, części międzynarodowego szlaku Rail Baltica. Po 12 kwietnia 2021 r. rozpoczną się prace związane z budową mostu nad Narwią, nowych peronów na stacji Białystok i przebudową przystanków między Łapami a stolicą Podlasia.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK
  • Nad Narwią w Uhowie powstanie 200-metrowy most
  • W Szepietowie zostaną zbudowane dwa wiadukty drogowe
  • Modernizacja obejmuje 70 km linii kolejowej między Czyżewem a Białymstokiem

Przebudowy przystanków i prace na torach

W nowej fazie roboty obejmą jeden z dwóch torów pomiędzy Łapami i Białymstokiem. Przystanki w Uhowie, Bojarach, Niewodnicy i Klepaczach zostaną przebudowane, a w Baciutach stacja zastąpi dotychczasowy przystanek. Skrzyżowania bezkolizyjne zastąpią dotychczasowe przejazdy kolejowo-drogowe, z jednej strony podnoszące bezpieczeństwo, a z drugiej niezbędne na linii przygotowywanej do prędkości 200 km/godz. Dużym przedsięwzięciem będzie budowa mostu o długości niemal 200 m nad Narwią w Uhowie. Przed pierwszymi pracami – demontażem torów, zostaną przygotowane bezpieczne i oznakowane przejścia.

Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK


Zmiany na stacji Białystok

Na stacji Białystok do tej pory zdemontowano około 30 km starych torów i sieci trakcyjnej i perony. Trwa budowa lokalnego centrum sterowania ruchem kolejowym. Wkrótce rozpoczną się prace peronach nr 1 i 2 oraz sąsiadujących torach, a także przy kładce prowadzącej od ul. św. Rocha. Zostanie też przygotowany teren pod budowę tuneli pod torami. Po wykonaniu zadania stacja będzie wyposażona w cztery zadaszone perony z wyświetlaczami i nagłośnieniem, a także przejście z pochylniami prowadzące z dworca na perony.

Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK

Łącznica, wiadukty, perony

Ruch pociągów na linii Białystok-Warszawa będzie utrzymany, jednak ze względu na zakres prac nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy, a na części kursów będzie uzupełniana komunikacją zastępczą.

W Starosielcach trwa budowa łącznicy kolejowej, która połączy linię z Ełku z trasą do Bielska Podlaskiego. Postęp prac widać na odcinku od granicy woj. podlaskiego do stacji Racibory. Z kolei w Czyżewie roboty obejmują perony, teren wiaduktu kolejowego oraz drogi dojazdowe, stawiana jest sieć trakcyjna. W Szepietowie prowadzone są przygotowania do budowy nowych peronów i dwóch wiaduktów nad torami.

Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK

Modernizacja za 3,4mld zł

Modernizacja linii kolejowej Czyżew–Białystok o długości 70 km obejmuje wymianę torów i trakcji, budowę lub przebudowę mostów i wiaduktów, peronów, 12 przystanków i sześciu stacji. W rezultacie najszybsze kursy między Warszawą a Białymstokiem będą trwały 90 min. Trasa będzie też służyć przewozom towarowym i transportowi międzynarodowemu między państwami bałtyckimi, Polską i Niemcami.

Fot. Tomasz Nizielski/PKP PLK Fot. Tomasz Nizielski/PKP PLK

Budowa prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok”. Wartość inwestycji wynosi prawie 3,4 mld zł. Projekt jest współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Przeczytaj także: Rail Baltica: przetarg na budowę wiaduktu

Fot. PKP PLK

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia