W czasie remontu zwrócono uwagę na zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych. Po dodatkowych ekspertyzach okazało się, że na obiekcie, w obrębie kratownicowych dźwigarów głównych oraz konstrukcji stalowej, występują uszkodzenia o charakterze korozyjnym.

Zgodnie z zaleceniem ekspertów, mimo iż zasadnicze prace remontowe na przeprawie zakończyły się, ruch pojazdów nie może zostać przywrócony – konieczne jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu. W planach jest ruch wahadłowy dla pojazdów do 3,5 t oraz zachowanie przejazdu autobusów komunikacji miejskiej. Przygotowanie nowej organizacji zająć ma około trzech tygodni, a same zmiany funkcjonować będą trzy miesiące. Jak dodano, obiekt zostanie otwarty jedynie na czas przejazdu krakowskiego etapu wyścigu Tour de Pologne, ponieważ – jak podano – problemem na obiekcie jest obciążenie, a nie nawierzchnia.

W tym czasie wykonane zostanie dodatkowe wzmocnienie konstrukcji stalowej. Sam most został zakwalifikowany do gruntownej przebudowy. W ciągu najbliższych trzech lat przygotowana ma być niezbędna dokumentacja, a Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma zabezpieczyć środki na realizację tego celu w budżecie i uzyskać wszelkie potrzebne pozwolenia.

Przeczytaj także: Kraków: most nad Rudawą zamknięty