Partnerzy portalu

W czerwcu otwarcie ostatniego z trzech mostów kolejowych w Krakowie

Opublikowano: 06-02-2023 Źródło: PKP PLK

W Krakowie dobiega końca budowa trzeciego i ostatniego mostu kolejowego nad Wisłą. Przy przeprawie powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów. Przeprawa powstaje w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) budowy linii średnicowej w mieście o wartości 1,2 mld zł.


Kończy się budowa mostu kolejowego przez Wisłą w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Kończy się budowa mostu kolejowego przez Wisłą w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
  • Zakończono montaż stalowych łuków na ostatnim przęśle mostu przez Wisłę
  • Dzięki czterem torom ruch dalekobieżny zostanie oddzielony od regionalnego
  • Przy przeprawie będzie kładka dla pieszych i rowerzystów

Prace do otwarcia mostu kolejowego w czerwcu

W styczniu zakończono montaż stalowych łuków na ostatnim przęśle budowanego mostu przez Wisłę w Krakowie. Kilkutonowe elementy zostały umieszczone w swoich miejscach za pomocą ciężkich dźwigów. Przed otwarciem w czerwcu 2023 r. na przeprawie zostanie ułożona nawierzchnia z jednym torem, pojawią się bariery ochronne, będą przeprowadzone próby obciążeniowe.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Dużo pracy zajmie przygotowanie elementów konstrukcji dla rowerzystów i pieszych. Od torów oddzieli ją półprzezroczysta bariera ochronna. Po zewnętrznej stronie przęseł mostu będzie zamontowana platforma z chodnikiem. Po obu stronach przeprawy trwa budowa najazdów i schodów. Z ciągu komunikacyjnego będą mogły skorzystać osoby o ograniczonej swobodzie poruszania się.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK


Więcej połączeń lokalnych i miejsce do przekraczania rzeki

Po dwóch oddanych do użytku w 2020 i 2022 r. przeprawach jeżdżą pociągi. Trzecią przeprawę zaplanowano we współpracy z samorządem Krakowa. Dodatkowe miejsce dla pieszych i rowerzystów ułatwi dostęp do przystanku Kraków Zabłocie, będzie to także kolejne miejsce do przekraczania Wisły. Budowa nowych mostów kolejowych w Krakowie jest doceniana przez międzynarodowych ekspertów. Pierwszy z nich został wyróżniony w konkursie organizowanym przez International Association For Bridge And Structural Engineering (IABSE) – czytamy w komunikacie.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Mosty są konieczne do uruchomienia dodatkowych torów kolejowych na odcinku Kraków Główny–Kraków Płaszów. Od czerwca pociągi będą kursować czterema torami z prędkością do 100 km/godz. Ruch dalekobieżny zostanie oddzielony od regionalnego. Pojawią się dodatkowe połączenia np. na trasach z Tarnowa, Wieliczki i Skawiny.

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Lubelskie – 10 chętnych do budowy mostu w Łęcznej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.