Pociągi z prędkością do 120 km/godz. pojadą zmodernizowaną estakadą od 9 czerwca br. Sprawny i bezpieczny ruch zapewnią nowoczesne urządzenia sterowania. Przygotowany jest ponad 2 km odcinek nowego toru z bezpodsypkową nawierzchnią. Specjalne maty wygłuszające mają ograniczyć hałas. Wzmocniony obiekt ma większą wytrzymałość. Gruntownie odnowiono pięć wiaduktów estakady, a właściwe wykonanie prac potwierdziły próby obciążeniowe. Poprawa estetyki i odtworzone historyczne elementy balustrad powodują, że obiekt dobrze wpisze się w nadwarciańską panoramę Gorzowa – opisują efekty modernizacji o wartości 126 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK).

Estakada w Gorzowie Wielkopolskim jest ważną częścią miejskiej arterii na trasie Tczew–Kostrzyn. Jej modernizacja rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Remont był konieczny z uwagi na zły stan techniczny przeprawy. Obiekt powstał w latach 1905–1914 i od tamtej pory nie był gruntownie modernizowany. W ramach prac miał zostać przebudowany i dostosowany do nowych potrzeb pasażerów.

Remont obejmuje 50 nisz i murów oporowych, pięć stalowych wiaduktów oraz most, 3 km torów, tunel stacyjny, przejścia pod torami i przejazdy kolejowo-drogowe. W trakcie prac przebudowane zostały dwa perony na stacji głównej w Gorzowie, powstał również nowy przystanek (Gorzów Wschodni). 

Podróżni pojadą z nowej platformy w kierunku Krzyża i dalej w stronę Piły lub Poznania, albo w kierunku Kostrzyna. Komunikację na stacji ułatwić przestronne przejście podziemne z budynku dworca na perony. Wzmocniono w nim ściany i sufity. Kończy się układanie kafli podkreślających historyczny charakter obiektu – podają PKP PLK.

Jeszcze w tym miesiącu zakońćzyć mają się prace wykończeniowe w części nisz estakady. Uzupełniono w nich brakujące elementy, wymienione zostały instalacje. Pomieszczenia będą sukcesywnie przekazywane najemcom, prowadzącym działalność wpisującą się w charakter nadwarciańskich bulwarów.

Zobacz także: Modernizacja estakady w Gorzowie Wlkp. [film]