Rewitalizacja i modernizacja obiektów mostowych

Gruntowną modernizacją ma zostać objętych w tym roku 46 mostów. Po zakończeniu prac pociągi pojadą nawet czterokrotnie szybciej. Wymiana i wzmocnienie konstrukcji zwiększy nośność obiektów, dzięki czemu po torach pojadą pociągi o większym nacisku osi.

"Celem modernizacji jest podwyższenie parametrów technicznych mostów i dostosowanie ich do coraz wyższych parametrów użytkowych linii kolejowych w zakresie maksymalnej prędkości pociągów, nacisku osi i skrajni budowli. Wymagane parametry zyskały już w poprzednich latach m.in mosty na linii E 30 Zgorzelec–Wrocław, np. monumentalny most w Bolesławcu na linii E 30 i podobny obiekt kolejowy, most graniczny na polsko – niemieckiej granicy państwowej na Nysie Łużyckiej w Zgorzelcu. Mosty zachowały swój historyczny wygląd i zyskały lepsze parametry techniczne. Pociągi jeżdżą szybciej, skrócił się czas podróży, a większa nośność mostów umożliwia przewóz większej ilości ładunków. Podobne efekty inwestycji uzyskała PLK na dolnośląskim odcinku modernizowanej linii E59 z Wrocławia do Poznania, gdzie zmienił się standard kilkunastu mostów, w tym półkilometrowej przeprawy nad Odrą w stolicy Dolnego Śląska oraz na linii E65 z Warszawy do Gdańska i linii E30 z Rzeszowa do Przemyśla" - podaje PKP PLK.

Remonty mostów kolejowych w 2015 r.
Remonty i prace w ramach bieżącego utrzymania obejmą w 2015 r. 99 mostów kolejowych. Dzięki nim składy kursują płynnie, bez miejscowych ograniczeń prędkości. W tym roku ruszył remont m.in. Mostu Gdańskiego nad Wisłą w Warszawie, a także jedynego w Polsce kolejowego mostu zwodzonego na Regalicy w Szczecinie.

TYLKO U NAS: kończy się remont mostu nad Regalicą w Szczecinie

"Dobre parametry do przewozu ładunków zapewnią prace na moście w Poznaniu Starołęce. Przejadą nim towary ze Śląska do portów nad Bałtykiem. Na Lubelszczyźnie istotne znaczenie dla przewozu ładunków ma remont mostu na linii nr 68 Lublin – Przeworsk. Poprawią się warunki na linii nr 281 między Gnieznem a Krotoszynem dzięki remontowi mostu nad Wartą (szlak Żerków– Orzechowo) - podaje zarządca infrastruktury.
PLK na ponad 18 500 km linii kolejowych PLK utrzymuje 3395 mostów. Ich łączna długość wynosi ponad 132 km.

Zobacz fotogalerię dotyczącą remontowanych i modernizowanych mostów kolejowych