• Roboty budowlane mają potrwać do połowy grudnia tego roku
  • Celem jest przywrócenie wiaduktowi właściwości eksploatacyjnych

Wiadukt wzdłuż ul. Ostrobramskiej to element węzła przesiadkowego na Przyczółku Grochowskim: są tu cztery przystanki autobusowe obsługujące 11 linii. Węzeł wchodzi w skład Trasy Łazienkowskiej, budowanej w latach 70 XX.: wyremontowano już obiekty na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim, a przygotowywana jest przebudowa wiaduktów na Agrykoli i Saskiej Kępie.

Z kolei celem remontu wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej jest przywrócenie mu odpowiednich właściwości eksploatacyjnych (nie będzie zmiany geometrii obiektu). Zaplanowano m.in. wymianę: płyt, korpusu przyczółków, skrzydeł, ścian zaplecznych, podpór pośrednich. W zamierzeniach jest też montaż nowych urządzeń dylatacyjnych, krawężników, balustrad i barier ochronnych, a także systemu odprowadzania wód opadowych. Częścią zadania będzie również np. remont schodów czy przystanków i budowa pochylni prowadzącej na wiadukt. Do tego np. przystanek w kierunku Ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt.


Nośność wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej utrzymywana jest dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór, dlatego modernizacja będzie mieć charakter kompleksowy. Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, przebudowa obiektu jest niezbędna, aby zapewnić jego dalsze prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto przywrócenie odpowiednich właściwości eksploatacyjnych wpłynie na poprawę trwałości i bezpieczeństwa na kolejne lata.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, większość prac będzie wykonana w wakacje (na czas remontu obiekt będzie całkowicie wyłączony z ruchu). Roboty budowlane wykona firma WPM Mosty. Potrwać mają do połowy grudnia tego roku.

Przeczytaj także: Most Piłsudskiego w Toruniu rozbuduje konsorcjum. Kto wygrał przetarg?