Roboty budowlane prowadzi konsorcjum spółek Polimex Mostostal S.A. i Polimex Infrastruktura sp. z o.o. Natomiast firma Menard Polska sp. z o.o. wykonuje wzmocnienie podłoża w technologiach kolumn CMC i CFA.

Przemieszczeniowe kolumny betonowe CMC (ang. Controlled Modulus Columns) charakteryzują się znaczną nośnością i są alternatywą dla palowania gruntu. Można je wykonywać szybko, ich osiadanie jest niewielkie, a w trakcie prac nie ma urobku, uszkodzeń gruntu czy niebezpiecznych wibracji. Podczas prac specjalny świder przemieszcza grunt w kierunku poziomym do osi otworu. Po wprowadzeniu iniektu uzyskuje się kompozyt gruntu i kolumn jako jednolitą strukturą o zwiększonej nośności. Iniekt dobiera się do wcześniej określonego stosunku sztywności kolumny do otaczającego ją gruntu.

Z kolei pale CFA (ang. Continous Flight Auger), stosunkowo niskokosztowe, należą do chętnie wybieranych metod posadowienia. Świder ślimakowy wwierca się na głębokość pala CFA, a przewód rdzeniowy w centralnej części świdra (zamknięty w trakcie pogrążania i otwarty podczas podciągania) pozwala na formowanie kolumn w sposób ciągły. Odpowiednia mieszanka betonowa jest pompowana pod ciśnieniem 200–600 kPa, wypełnia przestrzeń pod świdrem i zapewnia pełną stateczność otworu. W ten sposób formuje się pal betonowy, a do świeżej mieszanki wprowadza się zbrojenie.

W ramach konińskiej inwestycji dotychczasowe skrzyżowanie ul. Paderewskiego z ul. Przemysłową zostanie zastąpione nowym z czterema pasami wlotowymi, prawoskrętami i lewoskrętami. Od strony ul. Przemysłowej do wiaduktu zostanie wykonany nasyp, natomiast w stronę ul. 11 Listopada powstanie estakada. Z kolei skrzyżowanie tej ulicy z ul. Wyzwolenia zastąpi wybudowane rondo.

Przeczytaj także: Próbne obciążenia kolumn CSC w Policach