Inwestycja Polskich Linii Kolejowych ma ruszyć w II kwartale br. – przeznaczono na nią 270 mln zł netto ze środków własnych PKP, jak i budżetowych. 

W ramach prac związanych z projektem planowane są:

  • wymiana torów na 43-kilometrowym odcinku między Psarami a Zawierciem
  • regulacja sieci trakcyjnej
  • uzupełnienie podsypki tłuczniowej i podbić torów 
  • wymiany elementów mocowania szyn.

Kontrakt na realizację powyższych robót będących częścią większego projektu - „Modernizacja linii kolejowej nr 4 - Centralna Magistrala Kolejowa etap II”- podpisano z Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno-Torowym sp. z o.o. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest w 2023 r. 


Jak daleka droga dzieli nas od szybkich kolei?


PKP dąży do skrócenia czasu podróży na trasach Centralnej Magistrali Kolejowej łączącej torowiskami cztery ważne miasta: Warszawę, Kraków, Katowice i Wrocław. Po zakończeniu wszystkich planowanych inwestycji na CMK będzie możliwy przejazd z prędkością nawet 250 km/godz.

Jednak zanim to nastąpi, musi zostać wykonany szereg działań – włącznie z certyfikacją i uzyskaniem zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji – zapewniający bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego w obszarze infrastruktury CMK.


Wiele zostało już zrobione


PKP donosi, iż w ramach projektu PLK zmodernizowano 73 obiekty na CMK (w tym mosty, przepusty i wiadukty oraz przejścia pod torami), a pięć przejazdów drogowo-kolejowych zastąpiono skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. 

Od 2021 r. oddane do użytku zostały wiadukty nad torami w Radwanie i Zachorzowie Kolonii w województwie łódzkim, w wielu miejscowościach przebudowano stacje kolejowe (m.in. w Olszamowicach, Włoszczowie Północ, Idzikowicach, Opocznie Płd), a na odcinkach Opoczno Południe – Olszamowice oraz Idzikowice - Opoczno Południe wymieniono sieć trakcyjną.

Obecnie w przebudowie znajduje się kolejnych 21 obiektów - w tym 4 wiadukty, 2 mosty oraz 15 przepustów na szlaku Opoczno Płd. - Pilichowice. 

Poza pracami budowlanymi wdrażany jest Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym ERTMS/ETCS poziom 2 wraz z budową systemu sterowania ruchem kolejowym na odcinku między Korytowem a Zawierciem.

Przeczytaj także: Rail Baltica – na Mazowszu powstaną dwa wiadukty nad torami