Partnerzy portalu

Dolny Śląsk. Remont wiaduktu uszkodzonego przez koparkę

Opublikowano: 05-12-2023 Źródło: GDDKiA

Zakończył się remont konstrukcji wiaduktu nad autostradą A4, znajdującego się na odcinku między Wrocławiem a Żórawiną. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Całość ma być gotowa do połowy grudnia. Na obiekcie przywrócono już normalną organizację ruchu (obowiązywało tzw. wahadło).


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Autostrada A4. Po co remont wiaduktu?

Remont wiaduktu nad autostradą A4 to konieczność, ponieważ latem 2022 r. został uszkodzony przez koparkę transportowaną na aucie ciężarowym. Najpierw podjęto decyzję o zamknięciu obiektu, a po opracowaniu ekspertyzy dopuszczono ruch wahadłowy dla aut o masie do 30 ton.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Do zadania wykonawcy należała naprawa i częściowa wymiana fragmentów dźwigarów (wycięcie uszkodzonych części konstrukcji stalowej i zastąpienie ich nowymi). Poza tym w planie była reprofilacja i naprawa betonowej płyty pomostowej. Cel to przywrócenie nominalnej nośności.

Autostrada A4. Na jezdni stanie tymczasowa podpora

Na czas robót wyłączony z ruchu, w rejonie wiaduktu, został prawy pas autostrady A4 na jezdni w kierunku Katowic. To dlatego, że ustawiona została na nim tymczasowa podpora, która umożliwiła wymianę fragmentów dźwigarów. 

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Naprawa wiaduktu nad autostradą A4 pochłonie ponad 1,2 mln zł.

Przeczytaj także: Autostrada A4 będzie szersza. Złożono ważne wnioski

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!