• Orlen to czwarty producent energii elektrycznej w Polsce
  • Chce być ważnym graczem na światowych rynkach
  • Energa ponad 30% energii elektrycznej produkuje z OZE

W ramach wezwania Orlen ustalił cenę akcji Grupy Energa na 7 zł. Jednocześnie zastrzegł, że zobowiązuje się nabyć akcje pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Koncern z Płocka złożył już w Komisji Europejskiej (KE) roboczą wersję wniosku o zgodę na koncentrację.

Jak mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu, budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne to priorytet. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy Orlen są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy Lotos, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy Energa. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15% zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30% – twierdzi prezes Obajtek.
Jak zapewniono, z punktu widzenia podatkowego Grupa Energa zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

Grupa Orlen to obecnie czwarty producent energii elektrycznej w Polsce. Posiada m.in. dwa bloki parowo-gazowe (w Płocku i Włocławku) oraz EC Płock, czyli największą elektrociepłownię przemysłową w kraju. Obecnie dysponuje około 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Koncern planuje też budowę morskich farm wiatrowych (łącznie 1,2 GWe) oraz farmy fotowoltaicznej we Włocławku.


Grupa Energa zajmuje się dystrybucją, wytwarzaniem oraz obrotem energią elektryczną. Prąd sprzedaje i dostarcza ponad 3 mln klientów. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km, obejmuje obszar blisko 75 tys. km2, czyli około 24% powierzchni kraju. Posiada elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. W Grupie Energa ponad 1/3 wytwarzanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. To największy udział procentowy z dużych polskich grup energetycznych w produkcji z OZE.

Co z połączeniem Orlenu z Lotosem?

Na początku sierpnia br. KE wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające. Unijni urzędnicy obawiają się, że efektem połączenia Orlenu z Lotosem będą wyższe ceny oraz mniejszy wybór na stacjach paliw i lotniskach w Polsce, ale nie tylko. Decyzji jeszcze nie podjęto.

Przeczytaj także: PKN Orlen zakończył badanie due diligence w Lotosie. Fuzja coraz bliżej?