Planowany gazociąg Rembelszczyzna–Mory ma umożliwić elastyczną pracę systemu przesyłowego, a także bezpieczeństwo i ciągłość dostaw surowca. Budowa tego gazociągu jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny w Warszawie oraz w okolicznych gminach. Jak zapewnia spółka, zwiększone możliwości dystrybucji niskoemisyjnych nośników energii na potrzeby obecnych i nowych odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i przemysłowych przyniosą również wymierne korzyści dla środowiska naturalnego.

Nowy gazociąg pozwoli na zamianę paliw stałych, np. węgla, na gazowe, co znacznie ograniczy emisję zanieczyszczeń. W efekcie jakość powietrza w Warszawie wyraźnie się poprawi, tak samo na obszarze gmin objętych realizacją tej inwestycji. 

Planowana długość gazociągu to 28,5 km.

Projektowany rurociąg zostanie poprowadzony przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz trzy warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany oraz Bemowo.

Kolejne etapy realizacji tego przedsięwzięcia to uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu i pozwolenia na budowę. Zgodnie z harmonogramem powinno to nastąpić kolejno w II i III kwartale 2020 r.

Inwestycja jest realizowana w oparciu o zapisy specustawy gazowej z dnia 24 kwietnia 2009 r.

Przeczytaj także: Pomorze Zachodnie: dwie ważne umowy dotyczące Baltic Pipe