Partnerzy portalu

Coraz bliżej pozwolenia na budowę Baltic Pipe

Opublikowano: 01-04-2020 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

Wojewoda zachodniopomorski wszczął postępowanie ws. wydania pozwolenia na budowę dla podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Rurociąg o długości 56 km będzie przebiegać przez polskie wody terytorialne oraz naszą wyłączną strefę ekonomiczną.


Fot. ThomBal/Adobe Stock Fot. ThomBal/Adobe Stock
  • Do budowy wyjść na ląd posłuży technologia bezwykopowa
  • Końcowe odcinki będą instalowane w takich samych mikrotunelach
  • Przesył gazu ma rozpocząć się w 2022 r.

Niedawno wojewoda zachodniopomorski wszczął też postępowanie dla odcinka lądowego gazociągu Baltic Pipe o długości około 90 km. Otrzymanie kompletu pozwoleń na budowę polskich fragmentów spodziewane jest w II kwartale tego roku: Gaz-System prowadzi już procedurę wyboru wykonawcy robót budowlano-montażowych. Budowa rozpocząć ma się jeszcze w tym roku. Jak przypomina spółka, podstawą do wydania decyzji pozwolenia na budowę jest ustawa o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.


W Polsce na ląd Baltic Pipe wyjdzie w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (gmina Rewal). Końcowy odcinek powstanie przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania, dzięki czemu nie będzie ingerencji w plażę i wydmy. Tak zbudowany fragment będzie mieć około 600 m długości: szyb startowy zlokalizowany zostanie 200 m od brzegu w głąb lądu, a wiercenie zakończy się około 400 od linii brzegowej w stronę morza.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Po stronie duńskiej wyjście gazociągu na ląd przewidziano w miejscowości Faxe South, także wykorzystane będzie mikrotunelowanie: zaplanowano drążenie na długości 1000 m (400 m w głąb lądu oraz 600 m od linii brzegowej w stronę morza). Wyjściowe odcinki tak w Polsce, jak i w Danii, będą mieć takie same średnice, a rurociągi będą instalowane w mikrotunelach o minimalnej średnicy wewnętrznej DN2000.

Technologia bezwykopowa zostanie użyta także do budowy lądowej części Baltic Pipe w Polsce. W tym wypadku, poza mikrotunelowaniem, wykorzystane będą też metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) oraz Direct Pipe.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości, będzie transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet. Przesył gazu powinien ruszyć od października 2022 r. Celem budowy jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwo energetycznego Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj także: Można budować 83 km gazociągu łączącego Baltic Pipe siecią

 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!