Partnerzy portalu

Uruchomiono produkcję rur dla podmorskiej części Baltic Pipe

Opublikowano: 25-05-2020 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

Powstają już rury na potrzeby podmorskiej części strategicznego gazociągu Baltic Pipe. Wytwarzane są w Niemczech, formowane z przygotowanych wcześniej blach. Wytopem stali i produkcją blach zajmują się zakłady w Niemczech i we Francji.


Produkcja rur dla gazociągu Baltic Pipe. Fot. Gaz-System Produkcja rur dla gazociągu Baltic Pipe. Fot. Gaz-System
  • Trwa już produkcja rur dla podmorskiej części gazociągu Polska–Dania
  • Podpisano też umowę na wykonanie rur dla lądowej części Baltic Pipe w Polsce
  • Na razie będzie to 55 km

Spółka Gaz-System pod koniec grudnia 2019 r. podpisała umowę z firmą Europipe dotyczącą dostawy rur dla podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Wykonawca przystąpił już do ich produkcji. Ich średnica wynosi 900 mm, powstają w odcinkach o długości nominalnej 12,2 m. Dodatkowo niemiecka firma dostarczy rury o tej samej średnicy do budowy odcinka lądowego do terminalu odbiorczego.

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Grubość stalowej ścianki gazociągu będzie wynosiła około od 20,6 mm do 23,8 mm. Gazociąg będzie pokryty specjalną powłoką antykorozyjną o grubości 4,2 mm, która zabezpieczy go w czasie eksploatacji na dnie morza. Rurociąg zostanie także zabezpieczony warstwą betonu o grubości 60–110 mm. Kontrakt obejmuje również tymczasowe magazynowanie wyprodukowanych rur oraz ich transport do miejsca odbioru przez wykonawcę robót budowlano-montażowych – informował Gaz-System.


Natomiast rury dla lądowych części Baltic Pipe w Polsce (gazociągi Goleniów–Lwówek oraz Niechorze–Płoty) wyprodukuje spółka Izostal w ramach umowy ramowej. Oferty złożyło pięć podmiotów, za najkorzystniejszą uznano ofertę spółki z miejscowości Kolonowskie (woj. opolskie). Firma dostarczy 55 km stalowych i izolowanych rur o średnicy 1000 mm na potrzeby prowadzonej inwestycji Baltic Pipe na lądzie.

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Przypomnijmy, że po uzyskaniu zgody szwedzkiego rządu na zbudowanie gazociągu Baltic Pipe w obszarze stefy bałtyckiej tego państwa, projekt Baltic Pipe skompletował wszystkie pozwolenia na budowę zarówno części lądowej (w Polsce i w Danii), jak i morskiej (Polska, Szwecja, Dania).

Wszystkie etapy budowy gazociągu z Danii do Polski oraz infrastruktury towarzyszącej, będą prowadzone na podstawie „specustawy gazowej”.

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości (w tym część podmorska około 275 km). Będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2020 r., a przesył gazu ma ruszyć od października 2022 r.

Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa: są wszyscy wykonawcy części północnej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!