Sygnowanie kontraktu zakończyło tegoroczną procedurę udostępnienia terminalu, która miała umożliwić uczestnikom rynku paliw gazowych złożenie ofert na usługę regazyfikacji oraz usługi dodatkowe. 

Niezwykle cieszy mnie fakt podpisania umowy na regazyfikację LNG. Dzięki niej mamy potwierdzenie, że za pośrednictwem rozbudowanego Terminalu w Świnoujściu, do naszej części Europy będzie trafiać zdecydowanie więcej niskoemisyjnego paliwa, w oparciu o konkurencyjne zasady – powiedział minister klimatu, Michał Kurtyka.

Terminal w Świnoujściu jest jednym z najlepiej wykorzystywanych obiektów tego typu w Europie. Wyniki tegorocznej procedury Open Season potwierdzają, że tak będzie także po jego rozbudowie – podkreślił Tomasz Stępień, prezes zarządu spółek Polskie LNG i Gaz-System.

Jak zauważył Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG S.A., pod koniec czerwca w świnoujskim germinalu zostanie odebrana setna, jubileuszowa dostawa gazu skroplonego. 

Czego dotyczy podpisana umowa? Zgodnie z zapisami, zawarto umowę na podstawowe usługi regazyfikacji, a także usługę przejściową i usługi dodatkowe.

Usługi regazyfikacji będą świadczone w zakresie wynikającym z nowych zdolności terminalu, które pojawią się wraz z tzw. małą (koniec 2021 r.) i dużą rozbudową (koniec 2023 r.).


O rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu

Inwestycja składa się z czterech elementów: 

  • zwiększenia mocy technicznej terminalu poprzez montaż dodatkowych regazyfikatorów SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser); 
  • budowy trzeciego zbiornika, który zwiększy elastyczność pracy instalacji;
  • budowy nowego nabrzeża, które umożliwi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (ang. transshipment) oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i usługę bunkrowania (ta część realizowana jest w kooperacji z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście);
  • uruchomienia instalacji przeładunkowej LNG na kolej, która rozszerzy zakres świadczonych usług o możliwość załadunku LNG na kontenery ISO i cysterny kolejowe.

Terminal LNG w Świnoujściu to miejsce o strategicznym znaczeniu na energetycznej i surowcowej mapie Polski. Jego funkcjonowanie w znacznym stopniu wpływa na uniezależnienie się Polski i krajów sąsiednich od dostaw gazu z kierunku wschodniego.

PGNiG SA rezerwuje obecnie 100% mocy regazyfikacyjnych terminala w Świnoujściu, które wynoszą 5 mld m3 rocznie. W ubiegłym roku PGNiG sprowadziło 3,43 mld m3 skroplonego gazu ziemnego. Spółka odbiera coraz więcej ładunków spotowych, a także zwiększa wolumen LNG  w związku z podpisanymi umowami długoterminowymi na dostawy LNG z USA.

Przeczytaj także: Nowy terminal LNG zostanie wybudowany w Gdańsku