• Gazprom zaskarżył wyrok Trybunału Arbitrażowego w sprawie cen gazu dla PGNiG
  • W nowej formule niższe ceny dostaw obowiązują od 1 listopada 2014 r.
  • Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oceni sprawę pod względem proceduralnym

Przypomnijmy, że wyrok dotyczył zawartej 25 września 1996 r. długoterminowej umowy między Gazpromem i PGNiG na dostawy surowca, tzw. kontraktu jamalskiego. Trybunał Arbitrażowy nakazał rosyjskiej firmie obniżenie cen i zwrot nadpłaconej kwoty. Wyrok w sprawie z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export został ogłoszony 30 marca br.


PGNiG informuje, że uzyskało informację o złożeniu przez Gazprom do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargi o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego ustanawiającego nową formułę cenową w kontrakcie jamalskim. PGNiG będzie mogło szczegółowo ustosunkować się do treści wniosku po jego formalnym doręczeniu do spółki. Należy jednak podkreślić, że Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku arbitrażu w zakresie merytorycznym.

Złożenie skargi nie zwalnia Gazpromu z obowiązku realizacji wyroku arbitrażowego, w którym nakazano wprowadzenie nowej formuły cenowej od 1 listopada 2014 r. Od tego czasu koszty nabycia rosyjskiego gazu ziemnego zostały powiązane z notowaniami gazu na rynkach zachodnioeuropejskich. Jak twierdzi PGNiG, Trybunał Arbitrażowy potwierdził, że obowiązujące wcześniej w kontrakcie jamalskim ceny były nierynkowe.

Gazprom początkowo uchylał się od stosowania narzuconej wyrokiem formuły i nie korygował faktur po wezwaniu PGNiG, jednak pod koniec kwietnia rosyjski koncern zmienił zdanie, tydzień po informacji polskiej firmy o postępowaniu dostawcy surowca.

W ocenie PGNiG, wstępne rozliczenie płatności po uzyskanym wyroku wskazuje, że Gazprom powinien zwrócić około 1,5 mld USD – różnicę cen w starej i nowej formule od 1 listopada 2014 r. do 30 marca 2020 r.

Przeczytaj także: Terminal LNG w Świnoujściu: rozbudowa trwa, ale moce już zarezerwowane