Kontrola bezpieczeństwa żeglugi

Wybrana spółka zapewni udział inspektorów należących do Stowarzyszenia Morskich Inspektorów Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. The Society of Offshore Marine Warranty Surveyors). Do ich obowiązków będzie należała z jednej strony weryfikacja dokumentacji projektowej i planów pracy w kontekście bezpieczeństwa żeglugi, a także bezpośredni nadzór nad pracami związanymi z budową podmorskiego gazociągu w miejscach ich lokalizacji.


Pełnienie tego nadzoru jest jednym z warunków zawartego przez Gaz-System ubezpieczenia inwestycji – obejmującego wszystkich jej uczestników (polisa typu WELCAR). Głównymi obszarami zainteresowania inspektorów będą m.in. akceptacja i dopuszczanie jednostek pływających, transport morski, operacje przeładunkowe, układanie gazociągu na dnie morskim oraz budowa tuneli w rejonie linii brzegowej w Polsce i Danii – informuje operator gazociągów.

Nadzór nad jakością rur

Umowa już obowiązuje. Usługi świadczy firma firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH z międzynarodowej grupy DNV GL. Ofertę wybrano po wielu etapach działań m.in. zapytaniach o informacje i negocjacjach z oferentami z całego świata.

Polska spółka podpisała też umowę z firmą Delta Energy Services AS, nadzorującą jakość jakością produkcji i dostaw rur na potrzeby projektu Baltic Pipe.

Weryfikacja obejmuje m.in. kwestię zgodności technicznej i jakościowej zarówno z naszymi wymaganiami, jak i ze standardami międzynarodowymi. Kontrola dotyczy wielu etapów całego procesu, w tym wytopu stali, walcowania blach, produkcji rur, nanoszenia na nie odpowiednich powłok oraz transportu – informuje Gaz-System.

Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa: trwają przygotowania do przewiertu HDD pod Wilią