• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny polski odcinek międzynarodowego korytarza gazowego gotowy

Opublikowano: 26-10-2020 Źródło: Gaz-System

Gaz-System zakończył budowę gazociągu Tworóg–Kędzierzyn. Jest to kolejny oddany do eksploatacji odcinek międzynarodowego korytarza północ-południe. Celem jego montażu była modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w południowo–zachodniej Polsce. Instalacja połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji. W październiku podpisano protokół odbioru końcowego dla tego gazociągu.


Węzeł gazowy Tworóg. Fot. Gaz-System Węzeł gazowy Tworóg. Fot. Gaz-System
  • Nowy odcinek gazociągu przesyłowego będzie przesyłał gaz ziemny na Górny Śląsk i do Czech
  • Jego długość wynosi 43,4 km, średnica 1000 mm, a ciśnienie 8,4 MPa
  • Podczas prac dokonano 35 przekroczeń metodami bezwykopowymi

Inwestycja ma duże znaczenie dla sieci przesyłowej – umożliwi dostawy gazu ziemnego z terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe na Górny Śląsk i do naszych południowych sąsiadów. Powstaną również nowe możliwości dla podłączenia elektrociepłowni i przemysłu do sieci gazowej, co przełoży się na komfort życia mieszkańców – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.


Gazociąg Tworóg–Kędzierzyn ma długość 43,4 km, średnicę 1000 mm i ciśnienie 8,4 MPa i jest zlokalizowany na terenie woj. śląskiego (gminy Tworóg, Wielowieś, Toszek i Rudziniec) oraz woj. opolskiego w gminie miejskiej Kędzierzyn-Koźle.

Węzeł gazowy Tworóg. Fot. Gaz-System Węzeł gazowy Tworóg. Fot. Gaz-System

Podczas budowy pokonano 35 przeszkód terenowych, które pokonano wykorzystując metody bezwykopowe: przeprowadzono dwa horyzontalne przewierty sterowane (HDD) pod Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą o długości 750 m oraz pod Kanałem Kędzierzyńskim o długości 760 m. Wykonano osiem mikrotunelingów, m.in. pod autostradą A4 oraz trakcją kolejową, oraz 25 przewiertów poziomych pod drogami oraz ciekami wodnymi.

Projekt Tworóg–Kędzierzyn uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, w wysokości ponad 140 mln zł. Wykonawcą robót była IDS-BUD S.A.

Przeczytaj także: Gaz-System może budować Baltic Pipe w Polsce. Są wykonawcy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!