Partnerzy portalu

Baltic Pipe: wszystkie umowy podpisane. Ruszają prace

Opublikowano: 01-12-2020 Źródło: Gaz-System, PJP Makrum

Operator sieci przesyłowych gazu ziemnego Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe. Spółka ma wszystkie decyzje administracyjne i pozwolenia. Rozpoczęły się prace w terenie.


Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System
  • Po wyborze wykonawców Baltic Pipe wchodzi w fazę realizacji
  • Rozpoczęły się pierwsze prace i dostawy dla części lądowej i morskiej
  • W październiku 2022 r. mają się rozpocząć dostawy gazu ziemnego

40 kluczowych wykonawców

Spółka w listopadzie zakończyła kilkumiesięczny proces wyboru, negocjacji i kontraktowania 40 kluczowych podmiotów realizujących strategiczną inwestycję w zakresie robót budowlanych, nadzoru, certyfikacji, dostaw sprzętu i materiałów niezbędnych dla budowy części morskiej i lądowej Baltic Pipe. Rozpoczęły się pierwsze prace w terenie.


Baltic Pipe w fazie realizacji

Zakończyliśmy kolejny ważny etap w projekcie Baltic Pipe związany z wyborem wszystkich wykonawców robót budowlanych. Mamy komplet decyzji, mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż. Przed nami wyłącznie etap realizacji budowy. Obserwując dotychczasowe zaawansowanie prac, pomimo trwania pandemii, możemy powiedzieć, że harmonogram projektu nie jest zagrożony. Gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 r. – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Zaczynają się roboty w części morskiej

Morska część przedsięwzięcia obejmuje montaż gazociągu podmorskiego oraz budową wyjść rurociągu na ląd na wybrzeżach w Polsce i w Danii. Wykonawcy organizują place budów, przygotowują zaplecza budowlane, wygradzają i znakują teren inwestycji, nadchodzą pierwsze dostawy sprzętu. Wyprodukowano już 83% rur do ułożenia gazociągu na dnie Bałtyku. Budowa tuneli podziemnych dla instalacji w miejscach wyjścia na ląd ma rozpocząć się wiosną 2021 r., a samo układanie rur na dnie Morza Bałtyckiego ruszy latem przyszłego roku.

Kontrakty lądowe

Podpisano też umowy z wszystkimi wykonawcami tłoczni i gazociągów w części lądowej projektu. Po decyzji Sądu Arbitrażowego o unieważnieniu wyboru konsorcjum spółek Atrem S.A., JT S.A., PJP Makrum S.A. i Projprzem Budownictwo sp. z o.o (spółka zależna Makrum), na budowę tłoczni gazu w Odolanowie, Gaz-System ponownie wybrał to samo konsorcjum.

Pierwsze prace i dostawy

Część wybranych wykonawców prowadzi już prace w terenie obejmujące m.in. wyznaczanie geodezyjne tras i granic pasów montażowych. W listopadzie rozpoczęły się dostawy rur DN 1000 służących do montażu gazociągów lądowych. Sprężarki na potrzeby tłoczni zostały już wyprodukowane, trwają testy ich jakości i bezpieczeństwa. Pierwsze urządzenia zostaną dostarczone do Polski jeszcze w grudniu 2020 r.

Przeczytaj także: Tłocznia Odolanów: unieważniony przetarg. Co z projektem Baltic Pipe?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!