• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PGNiG i Lotos z nowymi koncesjami w Norwegii

Opublikowano: 20-01-2021 Źródło: PGNiG, PAP

Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii podczas corocznej rundy koncesyjnej przyznało cztery koncesje poszukiwawcze spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz trzy Grupie Lotos na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.


Platforma wydobywcza na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Fot. AdobeStock/belov3097 Platforma wydobywcza na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Fot. AdobeStock/belov3097
  • Norweska spółka Lotosu po uzyskaniu nowych koncesji ma ich 29
  • PGNiG Upstream Norway zwiększył zasoby z 32 do 36 koncesji
  • Firma prowadzi wydobycie z dziewięciu złóż

Ponad 60 koncesji

61 koncesji otrzymało łącznie 30 spółek. 34 znajdują się na Morzu Północnym, 24 na Morzu Norweskim, a trzy na Morzu Barentsa. Ministerstwo wybrało projekty najlepiej przygotowane pod względem geologicznym i technicznym.

Lotos z udziałami w trzech potencjalnych złożach

Spółka Lotos Exploration and Production Norge otrzyma 50% udziałów w koncesji PL1098 (wspólnie z Sval Energi jako operatorem), 30% w koncesji PL1099 (wspólnie z Aker BP ASA jako operatorem i Lundin Energy Norway) oraz 20% w . w koncesji PL1091 (wspólnie z Lundin Energy Norway jako operatorem, Petero oraz KUFPEC Norway). Firma ma aktualnie 29 koncesji.


PGNiG ma już 36 koncesji

PGNiG Upstream Norway, dzięki czterem nowym koncesjom poszukiwawczym, zgromadziła ich już 36. Dwie z koncesji – PL 1123 i PL 1124 – znajdują się w pobliżu złoża Skarv na Morzu Norweskim, natomiast koncesje PL 1088 i PL 146B – w pobliżu złoża King Lear na Morzu Północnym.

Morze Północne

W koncesjach na Morzu Północnym spółka jest partnerem z 22,2% udziałów. W obu przypadkach operatorem została firma Aker BP (77,8%). Lokalizacje znajdują się w sąsiedztwie złoża King Lear.

Morze Norweskie

W koncesji PL 1123 na Morzu Norweskim operatorem jest ConocoPhillips, a udziałowcami PGNiG Upstream Norway (30%) i Aker BP. W drugiej koncesji w tym akwenie polska firma ma 11,9175% udziałów, operatorem jest Aker BP, a pozostałymi udziałowcami spółki Equinor i Wintershall DEA. Obie są zlokalizowane w pobliżu złoża Skarv.

Źródło: PGNIG Źródło: PGNIG

Poszukiwania w pobliżu eksploatowanych złóż

Przede wszystkim zakładamy, że obszary w pobliżu posiadanych już przez nas złóż mogą kryć kolejne zasoby możliwe do odkrycia i zagospodarowania. Ponadto, bliskość produkujących już złóż i działającej infrastruktury ma realny wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacji w przypadku ewentualnego nowego odkrycia. Szacujemy, że nasz poziom produkcji gazu ziemnego z norweskich złóż może osiągnąć w tym roku około 0,9 mld m3 – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Rosnące zasoby gazu i ropy

Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu czterech ostatnich lat pozwoliła Grupie PGNiG na zwiększenie zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z około 80 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) w 2017 r. do 208 mln boe na koniec 2020 r. Spółka PGNiG Upstream Norway dokonała także w poprzednim roku odkrycia złoża gazu ziemnego w prospekcie Warka, którego szacowane zasoby wydobywalne mieszczą się w przedziale od 8 do 30 mld m3 gazu ziemnego i kondensatu – podaje PGNiG w komunikacie.

Plany wydobycia

PGNiG Upstream Norway wydobywa już gaz ziemny i ropę naftową z dziewięciu złóż, a na pięciu kolejnych trwają prace inwestycyjne i analityczne. Stan posiadania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym po otrzymaniu nowych koncesji zwiększył się z 32 do 36. W latach 2026–2027 PGNiG planuje osiągnąć poziom wydobycia 2,2 mld m3, a docelowo 2,5 mld m3.

Przeczytaj także: PGNiG kupuje udziały w kolejnych złożach na Morzu Północnym

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!