• Sprzedaż na każdej z planowanych stacji wyniesie 450–600 kg wodoru dziennie
  • Auta osobowe będą tankowane w ciągu 5 min i przejadą 700 km
  • Moce produkcyjne trzech hubów wyniosą łącznie 1000 kg/godz.

Wodór nabiera znaczenia jako paliwo

Produkcja i dystrybucja paliw alternatywnych to element strategii Orlen2030. Nowe stacje tankowania wodoru powstaną w Katowicach i Poznaniu. W ramach programu wodorowego zostaną wybudowane źródła produkcji tego paliwa o wysokiej czystości. Hub w Trzebini już jest realizowany, a taka sama jednostka we Włocławku weszła w ostatni etap postępowania zakupowego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.


Współpraca z samorządami

Lokalizacje obu stacji to skutek porozumień zawartych z samorządami lokalnymi, zainteresowanymi rozwojem zeroemisyjnego transportu publicznego. Nowe obiekty będą wykorzystywane przez miejskie systemy transportowe, a Orlen dostarczy wyprodukowane przez siebie paliwo. Według szacunków zapotrzebowanie w każdym z miast wyniesie, w zależności od liczby autobusów w taborze, od 450 do 600 kg wodoru dziennie.

W Poznaniu stacja będzie działać przy ul. Warszawskiej, na należącej do płockiego koncernu stacji paliw. W Katowicach punkty ładowania (dla autobusów i samochodów osobowych) znajdą się na stacji przy ul. Murckowskiej.

Tankowanie autobusów i samochodów osobowych

Pojazdy transportu zbiorowego będą napełniane paliwem pod ciśnieniem 350 barów, co umożliwi zatankowanie około 28 kg wodoru w ciągu 15 min. Taka ilość pozwoli na przejechanie 400 km. Najdłuższą trasę w Poznaniu, liczącą 26,8 km autobus będzie mógł pokonać 15 razy. Wodorowe pojazdy ograniczą emisję gazów cieplarnianych i poziom hałasu. W ciągu 12 lat użytkowania, pojazd wodorowy zapobiegnie wprowadzeniu do atmosfery 800 ton CO2, które wygenerowałby autobus z silnikiem diesla. Samochody osobowe będą tankowane w ciągu 5 min przy ciśnieniu 700 barów. Około 5,25 kg paliwa pozwoli przejechać do 700 km.

Kolejne stacje powstaną w Czechach

Łączne moce produkcyjne zakładów w Trzebini, Włocławku i Płocku umożliwią wytwarzanie ponad 1000 kg wodoru o wysokiej czystości na godzinę. Koncern w tych inwestycjach wykorzystuje kilkudziesięcioletnie doświadczenie ze stosowania tego surowca w procesach rafineryjnych i petrochemicznych. W tworzeniu punktów tankowania pomocna jest działalność w Niemczech, gdzie spółka dysponuje dwoma takimi stacjami. Kolejne obiekty zaplanowano w Czechach: w 2021 r. zostaną uruchomione placówki w Pradze i Litvinowie, a w 2022 r. – w Brnie, Pilźnie i Pradze na autostradzie D10.

Przeczytaj także: Elektrociepłownia w Lublinie całkowicie zastąpi węgiel gazem ziemnym