• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Baltic Pipe – ostatnie przygotowania do rozpoczęcia układania gazociągu

Opublikowano: 06-05-2021 Źródło: Gaz-System

Jak podała spółka Gaz-System, na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu. Początek prac z tym związanych zaplanowano na lato br. W sumie na dnie Morza Bałtyckiego ułożonych zostanie około 274 km rurociągu.


Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Ostateczne ustalenia dotyczące budowy podmorskiego gazociągu padły na spotkaniu, jakie odbyło się 5 maja br. w Rotterdamie, na statku „Castorone”.

Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie. Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. (…) Dzisiejsze spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października 2022 r. gazociągiem popłynie gaz z norweskiego szelfu do Polski – powiedział obecny na spotkaniu Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jak dodał Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, w tym roku zakończone ma być spawanie gazociągu podmorskiego, natomiast w przyszłym wykonane zostaną niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania.

Na jakim etapie jest budowa gazociągu polsko-duńskiego?

Obecnie realizacja strategicznego projektu rozbudowy polsko-duńskiego systemu przesyłu gazu znajduje się w fazie budowlanej – zarówno w części lądowej, jak i morskiej. Od ub.r. statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę gazociągu pod kątem występowania na niej niewybuchów lub możliwych innych wyzwań środowiskowych.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Z kolei w kwietniu br. rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby rurociągu na polskim wybrzeżu. Mikrotunel drąży maszyna MTBM o imieniu Pola. W sumie do wybudowania jest 600 m tunelu, który połączy podmorską część Baltic Pipe z odcinkiem na lądzie. Niebawem analogiczne roboty rozpoczną się po stronie duńskiej.

Baltic Pipe – najważniejsze informacje

Baltic Pipe to projekt strategicznej infrastruktury gazowej, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Nowy gazociąg ma umożliwić transport gazu z norweskich złóż podmorskich na rynki duński i polski oraz do sąsiednich krajów, choć możliwe są również dostawy w przeciwnym kierunku.

W ramach projektu powstanie 310 km gazociągu między Danią a Polską (jego przepustowość wynieść ma do 10 mld m3 rocznie do Polski). Rurociąg położony zostanie także na dnie Morza Północnego, a oprócz tego rozbudowane będą systemy przesyłowe zarówno w naszym kraju, jak i Danii, gdzie powstanie także tłocznia gazu. Za realizację odpowiadają operatorzy Gaz-System i duński Energinet.

Przeczytaj także: Pola drąży już mikrotunel dla Baltic Pipe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia