Zbiornik i parownice

Stacja regazyfikacji jest wyposażona w jeden zbiornik kriogeniczny o objętości 21 m3 i dwie parownice o przepustowości 238 m3/godz. każda. Gaz skroplony zostanie w niej przekształcony w formę lotną tak, by można było wprowadzić go do sieci gazowej, tak jak zwykle postępuje się z gazem ziemnym. Sama regazyfikacja nie wpłynie na koszt dystrybucji, a odbiorcy indywidualni, instytucjonalni i biznesowi uzyskają dostęp do niskoemisyjnego źródła ciepła.

Sieć gazowa

W II etapie inwestycji zostanie zbudowana sieć gazowa o długości około 5 km, od budynku Gminnego Ośrodka Kultury do północno-wschodniej części Tychowa (przez ul. Wolności do ulic Bobolickiej, Leśnej, Topolowej, Jaśminowej, Klonowej, Akacjowej, Brzozowej, Lipowej i Bukowej). Gazyfikacja Tychowa zakończy się w III kwartale 2022 r.

Umowę na budowę stacji i sieci gazowej władze Tychowa podpisały z Polską Spółką Gazownictwa (PSG) w maju 2019 r. W pierwszym etapie powstał sam obiekt oraz gazociąg o długości około 1 km, który przez Białogardzką, Dworcową i Wolności dociera do budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

Coraz więcej stacji

PSG oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planują, że pod koniec roku w kraju będzie działać około 80 stacji regazyfikacji. PSG pod koniec maja 2021 r. miało 68 koncesjonowanych stacji LNG (ang. Liquified Natural Gas), a na początku 2023 r. ma ich być ponad 110. Każdej takiej budowie towarzyszy tworzenie gazowej sieci wyspowej, która ma umożliwić podłączenie jak największej liczby klientów.

LNG tam, gdzie trudno budować gazociągi

Wykorzystanie rozwiązań LNG to najszybszy sposób dotarcia z gazem ziemnym do obszarów, do których trudno jest wybudować klasyczną sieć gazową. Skroplony gaz w temperaturze –162 st. C zmniejsza objętość 600-krotnie, a postać płynna umożliwia jego transportowanie i magazynowanie (np. w terminalach morskich, instalacjach lądowych, tankowcach i cysternach). Dzięki podgrzaniu przechodzi w stan lotny, po uregulowaniu jego ciśnienia można wprowadzić go do gazociągów.

Przeczytaj także: Dzięki AI ilość gazu w Polsce wzrośnie o 7 mld m sześc.