• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Orlen kupił litewski terminal paliwowy przy granicy z Polską

Opublikowano: 17-06-2021 Źródło: Mockavos Terminalas, Orlen

Orlen Lietuva, litewska spółka z Grupy Orlen, przejęła tamtejszą firmę Mockavos Terminalas, operatora jedynego kolejowego terminalu przeładunkowego przy granicy z Polską. Obiekt jest wykorzystywany do przeładunków produktów ropopochodnych wytwarzanych w rafinerii w Możejkach i przeznaczonych na polski oraz ukraiński rynek.


Fot. Mockavos Terminalas Fot. Mockavos Terminalas

Terminal w Mockavie wybudowano w 2017 r. Wraz z przyległymi gruntami zajmuje powierzchnię około 40 ha. Zdolności przeładunkowe są szacowane są na 1,2 mln ton paliw płynnych rocznie. Obiekt ma siedem zbiorników wieloproduktowych na lekkie produkty naftowe o łącznej pojemności 13,6 tys. m3, pięć na destylaty lub biokomponenty (3 x 3000 m3, 1600 m3 i 800 m3) oraz dwa na benzyny i produkty chemiczne (1000 m3 i 800 m3). Są tu dwie oddzielne drogi  dojazdowe o długości ponad 700 m każda (normalnotorowa i szerokotorowa), punkty przeładunkowe: kolejowy (zdolności rozładunkowe 10 tys. m3 na dobę i załadunkowe – 5 tys. m3 na dobę) z możliwością jednoczesnej pracy w obu kierunkach na dowolnym torze, a także na autocysterny o ładowności 5 tys. m3 dziennie.

Fot. Mockavos Terminalas Fot. Mockavos Terminalas

Z sukcesem sfinalizowaliśmy strategiczny dla przyszłości Orlen Lietuva projekt. Dotąd korzystaliśmy z terminala w Mockavie w oparciu o umowę o współpracy z zarządzającą nim spółką. Przejęcie terminala oznacza dla nas konkretne oszczędności i wzrost niezależności, a w dalszej perspektywie także możliwość realizacji kolejnych ambitnych planów rozwojowych na terenie, na którym znajduje się terminal – mówi Michał Rudnicki, prezes Orlenu Lietuva.

Fot. Mockavos Terminalas Fot. Mockavos Terminalas

Litewska rafineria w 2020 r. osiągnęła przychody na poziomie 752,7 mln dol., a zyski netto wyniosły 23,6 mln dol. Przerabia około 10 mln ton ropy rocznie. Zajmuje ponad 1 tys. ha, na których znajduje się 2 tys. km rurociągów. Produkty z Możejek trafiają na rynek litewski, do Łotwy, Estonii i Polski. Spółka zatrudnia 1,5 tys. pracowników, odpowiada za 15% wpływów do krajowego budżetu.

Przeczytaj także: Dzięki AI ilość gazu w Polsce wzrośnie o 7 mld m sześc.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia