• Kupno 21 koncesji i udziału w terminalu gazowym pochłonie około 323 mln dol.
  • Pierwotna cena na 1 stycznia 2021 r. wynosiła 615 mln dol.
  • W wyniku transakcji wydobycie PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrośnie o 1,5 mld m3 rocznie

Znacznie tańsze przejęcie

PGNiG Upstream Norway, dzięki zgodzie władz norweskich, może sfinalizować umowę z marca 2021 r. na kupno wszystkich aktywów firmy INEOS E&P Norge z grupy INEOS, w tym 21 koncesji . Pierwotnie wartość transakcji opiewała na 615 mln dol. (około 2,4 mld zł) – dla umownej daty transakcji 1 stycznia 2021 r. Jednak pomniejszono ją o dochody osiągnięte przez przejmowaną spółką w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku. Ostatecznie polska firma zapłaci około 323 mln dol. (1,27 mld zł).


To bardzo korzystna transakcja, która pokazuje kompetencje PGNiG w zakresie inwestycji na rynku poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Zakup koncesji INEOS E&P Norge pozwala nam osiągnąć jeden ze strategicznych celów w zakresie bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu, a jednocześnie poszerza nasz portfel o perspektywiczne aktywa o wysokiej rentowności – podkreślił Paweł Majewski, prezes spółki PGNiG.

Duże złoża gazu ziemnego

W wyniku przejęcia polskie przedsiębiorstwo nabyło udziały w złożach, w których już trwa wydobycie: Ormen Lange (14%), Marulk (30%) i Alve (15%). Kluczowe dla PGNiG jest pierwsza z tych koncesji – ma drugie pod względem wielkości zasoby gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Tu możliwości produkcji wykraczają poza 2045 r. Spółka weszła też w posiadanie 8,2% udziałów w terminalu gazowym Nyhamna obsługującym m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen. To działalność, która zapewnia stabilne przychody operacyjne, niezależne od zmian cen węglowodorów.

Szybki wzrost wydobycia

Nabyte wraz z zakupem koncesje obejmują zasoby węglowodorów na poziomie 117 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). W ten sposób zasoby wydobywalne węglowodorów przypadające na PGNiG Upstream Norway zwiększą się do 331 mln boe (według stanu na 1 stycznia 2021 r.). Wydobycie gazu ziemnego wzrośnie o około 1,5 mld m3 rocznie. Wraz z prognozowanym poziomem produkcji dla wcześniej posiadanych koncesji, PGNiG ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wydobędzie co roku około 2,5 mld m3, realizując w ten sposób wyznaczony na lata 2017–2022 cel.

Aktualnie PGNiG Upstream Norway posiada 58 koncesji poszukiwawczo-wydobywczych. Po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, cała produkcja spółki będzie przesyłana do Polski.

Przeczytaj także: Certyfikacja Nord Stream 2: PGNiG i PST włączone do postępowania