Budowa nowego nalewaka to inwestycja Zarządu Morskiego Portu w Gdyni, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ciągłości pracy instalacji przeładunkowej PERN. Zakończono już prace elektryczne i z hydrauliką siłową, a także roboty montażowe przy rurociągu produktowym. Wykonano też tzw. polewkę betonową.

Dziś tankowce o ładowności powyżej 30 tys. ton stanowią większość statków rozładowywanych w bazie w Dębogórzu. Zatem modernizacja, która została zrealizowana, w sposób istotny poprawi efektywność i bezpieczeństwo naszej pracy – podkreśla Michał Drzazga, kierownik tej jednostki.

Niedawno w dębogórskiej bazie paliw oddano do użytku dwa zbiorniki o pojemności 32 tys. m3 każdy. W wyniku rozbudowy możliwości magazynowania paliw płynnych i ropy naftowej wzrosły do prawie 260 tys. m3. Rozpoczęła się też budowa kolejnego zbiornika podobnego do ostatnio postawionych – ten obiekt zostanie przekazany do eksploatacji w 2022 r. Zostanie też zmodernizowany front kolejowy.

W efekcie inwestycji liczba załadowywanych cystern wzrośnie o połowę wzmacniając stabilność krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych. Zdaniem spółki, rozbudowa infrastruktury pozwoli również podnieść jakość świadczonych obecnie usług.

Przykładamy ogromną wagę do rozwoju morskiego hubu paliwowego w Dębogórzu. Terminal ten to dziś jeden z kluczowych elementów zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne – podsumowuje Rafał Miland, wiceprezes PERN.

Przeczytaj także: Z platformy Petrobaltic na Bałtyku gaz płynie na ląd