Po ogłoszeniu w ubiegłym roku „Strategii Wodorowej dla neutralnie klimatycznie Europy” przez Komisję Europejską (KE), Polska jest pierwszym członkiem wspólnoty, który zawarł porozumienie sektorowe.

Celem ma być rozwój sektora czystego wodoru w oparciu o nowoczesne technologie. Z punktu widzenia KE, to właśnie ten pierwiastek ma być jednym z kluczowych narzędzi do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru, jednak procesy produkcyjne należy zdekarbonizować. W tym celu ma powstać tzw. łańcuch wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Rozwój sektora to szansa na zbudowanie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw i generacja nowych miejsc pracy. Inicjatywa wpisuje się w założenia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przygotowanej przez resort klimatu i środowiska. Wkrótce dokument ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów.

Do porozumienia przystąpiło 138 podmiotów z różnych sektorów gospodarki, dla których w przyszłości produkcja, przesył, magazynowanie i zastosowanie wodoru będzie mieć istotne znaczenie. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił, że strategicznym celem porozumienia jest maksymalizacja polskiego wkładu w łańcuchu realizacji zamówień na potrzeby budowy gospodarki wodorowej. Zgodnie z założeniami porozumienia ma on osiągnąć nie mniej niż 50% łącznej wartości w roku 2030 r. Wartość dodana dla polskiej gospodarki z tytułu osiągnięcia tego wskaźnika szacowana jest w wysokości od 343 do 870 mln euro.

Możliwie najwyższy udział w łańcuchu dostaw polskich przedsiębiorców oraz polskiej myśli technicznej i polskich patentów będzie miał kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności naszej gospodarki, dekarbonizacji najbardziej energochłonnych sektorów oraz skutecznej rywalizacji na polu gospodarczym z innymi państwami, które również dostrzegły ogromny potencjał wodoru – wyjaśnił.

Przeczytaj także: Wodór dla transportu kolejowego. Alians trzech polskich firm