• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Pile uruchomiono instalację kogeneracyjną produkującą ciepło i prąd

Opublikowano: 25-01-2022 Źródło: Enea

Miejska Energetyka Cieplna (MEC) Piła z Grupy Enea oddała do użytku nową jednostkę kogeneracyjną. Instalacja jest wyposażona w trzy źródła gazowe i kolektory słoneczne. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.


Fot. Enea Fot. Enea

Instalacja ciepłownicza kosztowała niemal 50 mln zł. Gaz ziemny w produkcji energii elektrycznej i ciepła zastąpi źródło węglowe, które zużyłoby 120 wagonów węgla. W wyniku inwestycji w systemie ciepłowniczym w Pile udział ciepła wytwarzanego w wysokosprawnej kogeneracji wzrósł z 32% do 51,4%. W rozumieniu ustawy Prawo energetyczne oznacza to, że system jest efektywny energetycznie. A to pozwoli MEC ubiegać się o dofinansowania na podłączenia nowych odbiorców i, ca za tym idzie, redukcją niskiej emisji odpowiedzialnej za powstawanie smogu.

Fot. Enea Fot. Enea

Elektrociepłownia Zachód to układ trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej ponad 8,36 MWt i elektrycznej przekraczającej 8,50 MWe. Roczna produkcja wyniesie 140 567 GJ ciepła oraz prawie 41 850 MWh energii elektrycznej. Latem pokryje w pełni zapotrzebowanie mieszkańców na ciepłą wodę, eliminując konieczność uruchamiania źródeł węglowych. Dojdzie do ograniczenia zużycia węgla o 7474 t rocznie (to 120 62-tonowych wagonów kolejowych z tym paliwem).

Fot. Enea Fot. Enea

W nowym obiekcie zastosowano aż trzy rozwiązania wygłuszające pracę silników kogeneracyjnych, aby do minimum ograniczyć oddziaływanie instalacji na otoczenie. Dodatkowo na dachu zamontowane są przemysłowe, wysokoefektywne kolektory słoneczne, co pozwoli wykorzystać energię słoneczną w produkcji ciepła i ciepłej wody dla pilan – czytamy w komunikacie.

Fot. Enea Fot. Enea

Od koncepcji do realizacji minęły trzy lata, przy czym prace budowlane trwały 13 miesięcy. Prace w trybie „projektuj i buduj” wykonało konsorcjum firm Metrolog i Ferox Energy Systems. Przedsięwzięcie uzyskało prawie 18,5 mln zł dofinasowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Przeczytaj także: W siedleckiej elektrociepłowni będzie gazowa instalacja kogeneracyjna

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.