• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czy wodorowe ogniwa paliwowe zrewolucjonizują budownictwo?

Opublikowano: 25-11-2022 Źródło: theconstructionindex.co.uk, AFC Energy

Na budowie londyńskiej stacji kolei dużych prędkości HS2 Euston Station testowany jest generator z wodorowymi ogniwami paliwowymi.


Wodorowe ogniwo paliwowe na stacji HS2 Euston Station. Fot. AFC Energy Wodorowe ogniwo paliwowe na stacji HS2 Euston Station. Fot. AFC Energy

HS2 promuje stosowanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań energetycznych w całym projekcie, a zastosowanie H-Power Tower jest kolejnym tego przykładem. Zmniejszenie zależności od sieciowych źródeł energii przy jednoczesnym odchodzeniu od energii wytwarzanej z oleju napędowego ma kluczowe znaczenie dla niskoemisyjnej przyszłości Wielkiej Brytanii, a wykorzystanie energii wodorowej do ładowania budowlanych maszyn elektrycznych jest dużym krokiem naprzód – powiedziała Andrea Davidson, szefowa działu nauk o środowisku w HS2.

H-Power Tower - ładowanie urządzeń elektrycznych bez emisji spalin

HS2 kontynuuje pionierskie wykorzystanie nowej technologii energetycznej, wprowadzając wodorowe ogniwo paliwowe do bezemisyjnych operacji na placu budowy. Mace Dragados Joint Venture, wykonawca nowej stacji HS2 Euston, testuje wodorowe ogniwo paliwowe, dostarczone przez firmę AFC Energy.

Fot. AFC Energy Fot. AFC Energy

Jednostka o nazwie H-Power Tower, jest obecnie używana do ładowania elektrycznej ładowarki teleskopowej i poza atutem bezemisyjności, zmniejsza także hałas i zapotrzebowanie na moc z sieci elektrycznej. Wieża H-Power służy również do ładowania wież oświetleniowych i pompy wodnej na miejscu budowy.


H-Power Tower udowodniła, że jest niezawodną i wysoce wydajną alternatywą dla generatorów opartych na paliwach kopalnych. Zdolność H-Power Tower do wspierania największego europejskiego projektu budowlanego czystą i stałą mocą, jest niezbitym dowodem słuszności koncepcji technologii wodorowych. Wodór może zrewolucjonizować budownictwo, pomagając branży osiągnąć cele dekarbonizacji – podkreślił Adam Bond, dyrektor generalny AFC Energy.

Jak działają wodorowe ogniwa paliwowe?

Wodorowe ogniwo paliwowe produkuje energię elektryczną poprzez połączenie atomów wodoru i tlenu, które reagują w ogniwie elektrochemicznym, wytwarzając prąd. Jedynymi produktami ubocznymi tego procesu są woda i ciepło. Ładowanie elektrycznych maszyn budowlanych rozwiązaniami o zerowej emisji w miejscu użytkowania stanowi prawdziwy krok naprzód w dekarbonizacji branży budowlanej, w której zasilanie sieciowe przeważnie jest niemożliwe.

Wodór zasila sprzęt na lotnisku dronów towarowych

Jedno z wodorowych ogniw paliwowych AFC Energy zostało także zaimplementowane w Urban-Air Port „Air-One" - pierwszym na świecie w pełni operacyjnym porcie miejsko-powietrznym, zlokalizowanym w Coventry w Wielkiej Brytanii, który obsługuje urządzenia latające typu eVTOL czyli autonomiczne drony towarowe i elektryczne pojazdy pasażerskie pionowego startu i lądowania.

Fot. AFC Energy Fot. AFC Energy

Ogniwo wodorowe wykorzystywane jest tam do ładowania floty pojazdów serwisowych.

Historia ogniw wodorowych

Wodorowe ogniwa paliwowe w rzeczywistości nie są tak nowe, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze wynaleziono w 1838 r., a do pionierskiego użycia komercyjnego doszło w 1932 r. W programach kosmicznych NASA działają od 1965 r. Obecnie na całym świecie używa się ponad 10 000 pojazdów napędzanych wodorem.

Rodzaje wodorowych ogniw paliwowych

Najpopularniejszymi typami ogniw paliwowych są ogniwa paliwowe z membraną do wymiany protonów (PEM), ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem (SOFC), alkaliczne ogniwa paliwowe (AFC) i ogniwa paliwowe z kwasem fosforowym (PAFC).

Fot. AFC Energy Fot. AFC Energy

W ogniwie paliwowym PEM anoda rozdziela wodór na elektrony i protony. Protony przechodzą przez membranę elektrolitu, podczas gdy elektrony są przepychane przez zewnętrzny obwód elektryczny. Katoda rekombinuje protony, elektrony i tlen z powietrza w celu wytworzenia wody. 

Przeczytaj także: Wodór w sieci gazu ziemnego? Portugalski rząd inwestuje w pionierski projekt

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia