Partnerzy portalu

Podmorski gazociąg Baltic Pipe działa już z pełną mocą

Opublikowano: 01-12-2022 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

30 listopada 2022 r. gazociąg podmorski Baltic Pipe osiągnął pełną moc przesyłową w kierunku Polski – 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Było to możliwe dzięki zakończeniu podłączania tłoczni w Zealand do infrastruktury rurociągu przez Energinet, duńskiego operatora systemu przesyłowego.


Gazociąg Baltic Pipe działa już na pełnej mocy. Fot. Gaz-System Gazociąg Baltic Pipe działa już na pełnej mocy. Fot. Gaz-System

Baltic Pipe oddano do użytku 1 października 2022 r., jednak do czasu zakończenia robót budowlanych po stronie duńskiej działał w ograniczonym zakresie. Aktualnie zarówno gazociągi, jak i tłocznia w Danii osiągnęły już docelowe parametry techniczne.

10 mld m3 gazu ziemnego aktualnie pokrywa około 60% krajowego zapotrzebowania (przy założeniu wykorzystania pełnej przepustowości na dostawy do kraju). To ilość wcześniej dostarczana z Rosji. Formalnie długoterminowy kontrakt wygasa pod koniec 2022 r., jednak Gazprom wstrzymał bezprawnie dostawy kilka miesięcy wcześniej.

Mapa gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System Mapa gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Inne dostawy gazu ziemnego do Polski pochodzą z terminalu LNG w Świnoujściu, którego zdolności regazyfikacji skroplonego paliwa wzrosły na początku 2022 r. do ponad 6 mld m3, a po dalszej rozbudowie możliwości zwiększą się o 2,5 mld m3. W tym roku Gaz-System uruchomił też gazociągi łączące Polskę z Litwą i Słowacją. Umożliwiają one import surowca z pływającego terminalu w Kłajpedzie na Litwie oraz z kierunku południowego przez Słowację.

Układanie gazociągu Baltic Pipe rozpoczęło się w czerwcu 2021 r. Na dnie Morza Bałtyckiego ułożono 273 km rurociągu. Roboty wykonywało 1100 pracowników, wykorzystano trzy statki specjalistyczne oraz 35 innych jednostek (np. badających dno czy pogłębiarek). Łączono stalowe rury o długości 12,2 m i średnicy wewnętrznej 900 mm oraz grubości ścianki 23 mm. Przed działaniem wody morskiej instalację chroni powłoka antykorozyjna o grubości 4,2 mm. Czas eksploatacji ma wynieść 50 lat.

Przeczytaj także: Baltic Pipe – gazociąg pod nadzorem. Nawet podwodnych robotów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia