Porozumienie zawarto z brytyjską firmą Hydrogen Utopia International za pośrednictwem jej polskiej spółki Hydropolis United. List intencyjny dotyczy „analizy możliwości realizacji wspólnej inwestycji polegającej na budowie zakładu przekształcającego odpady plastikowe w wodór o czystości 99,9%, energię elektryczną lub cieplną”.

Dla Wałbrzycha budowa instalacji produkującej zieloną energię i wodór z plastikowych śmieci byłaby rewolucją. Przerób na poziomie 35 ton dziennie, to około 13 tys., ton rocznie. A mniej więcej tyle odpadów z tworzyw sztucznych generuje miasto. Zakładana produkcja wodoru to 2,5–3 ton dziennie. Dodatkowo byłaby wytwarzana energia elektryczna. W planach jest także powstanie stanowiska do tankowania wodoru.

Jesteśmy pionierem w skali kraju w kwestii walki z plastikiem dzięki kampanii „Stop Plastik”, którą sukcesywnie realizujemy od 2019 r. We wrześniu ubiegłego roku podpisaliśmy z kolei umowę na dotację na zakup 20 nowoczesnych autobusów wodorowych. Dlatego tym bardziej cieszy nas współpraca z nowym partnerem w tym zakresie. To kolejny krok na drodze do tego, aby Wałbrzych stał się miastem czystym, ekologicznym i jeszcze bardziej zielonym – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Do wytwarzania wodoru mają służyć te odpady plastikowe, które nie nadają się do recyklingu. Aktualnie trafiają one do spalarni, ale koszty utylizacji nieustannie rosną. Budżet miejski jest też obciążony kosztem ich transportu obciążającym drogi i generującym hałas oraz spaliny.

Przeczytaj także: Recykling tworzyw sztucznych w krakowskim MPO