Spółka Polskie LNG została powołana w 2007 r. do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju. GAZ-SYSTEM S.A. będzie nadzorować powstanie terminalu LNG, natomiast PGNiG SA pozostaje odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu ziemnego do terminalu w Świnoujściu.

Po przejęciu spółki Polskie LNG wszyskie problemy związane z budową będzie musiał rozwiązać GazSystem. Poza tym spółka musi zadbać o finansowanie inwestycji, czyli pozyskać ok. 450 mln euro, a także wybudować dodatkowe rurociągi, by gaz z terminalu w Świnoujściu mógł trafić do odbiorców (dostawy wyniosą od 3 do nawet 7 mld m sześc. gazu rocznie). Termin oddania portu do użytku jest przesuwany. Początkowo miał być gotowy w 2012 r., ale teraz wiadomo, że powstanie nie wcześniej niż w 2014 r.

GazSystem będzie odpowiadał także za inną – równie ważną dla dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – inwestycję. To gazociąg podmorski z Danii do polskiego wybrzeża za ok. 300 mln euro. Przez ostatnie dwa lata tym projektem również zajmował się PGNiG. Poza tym państwowy GazSystem planuje wybudować kilka połączeń z zagranicznymi systemami gazociągowymi – m.in. z Niemcami i Czechami, ale ostatecznych decyzji jeszcze nie podjął - czytamy w Rzeczpospolitej.