Plany sensacyjnej inwestycji władze PGNiG przedstawiły na środowej konferencji prasowej. - W przeciwieństwie do poprzedniego zarządu nowy zarząd PGNiG zamierza budować połączenia z gazociągami w innych państwach UE, tzw. interkonektory, na zachodzie i na południu Polski - zadeklarował prezes Michał Szubski, dodając, że o połączeniach na Zachodzie polska firma będzie wkrótce rozmawiać z niemieckimi koncernami. A na południu? - pyta "Gazeta Wyborcza"

Chodzi o ułożenie rury z rejonu Cieszyna i dalej przez Słowację do austriackiego miasta Baumgarten, i to połączenie powstanie najpierw - wyjaśnił Radosław Dudziński, wiceprezes ds. projektów strategicznych. W tym właśnie miejscu w styczniu tego roku Gazprom i austriacki koncern OMV postanowiły utworzyć największe w Europie Środkowej centrum handlu gazem.

W spółce Central European Gas Hub, która w przyszłości ma rządzić handlem gazu w Europie Środkowej, rosyjski i austriacki koncern mają po 50 proc. udziałów. Do Baumgarten rosyjski surowiec dopływa teraz przez Ukrainę, ale za kilka lat ma tam dotrzeć także podmorskimi rurami Nord Stream i South Stream, którymi Gazprom chce okrążyć Europę Środkową - czytamy w "Gazecie".