Pod koniec ubiegłego tygodnia Komitet ds. Europejskich wydał pozytywną opinię w związku z odpowiedzią przygotowaną przez MG dla Komisji Europejskiej odnośnie umowy gazowej.

Pod koniec ubiegłego miesiąca rzeczniczka KE ds. energii poinformowała, że Komisja Europejska wnosi o wyjaśnienia od polskiego rządu w związku z umową gazową z Rosją. KE nie zna treści porozumienia, jednak z informacji prasowych wywnioskowała, że może ono nie być zgodne z prawem. Jak powiedział szef resortu gospodarki, Waldemar Pawlak, przekazane zostały informacje odnośnie tego, że porozumienie z Rosją ma bardziej charakter kontraktu niż umowy międzynarodowej. Ponadto zapisy w nim ujęte respektują rozwiązania europejskie.

Obecnie trwa jeszcze opiniowanie parafowanego z Rosją porozumienia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W zeszłym tygodniu wiceminister spraw zagranicznych mówił, że sporządzenie opinii zajmie kilka dni. Jak powiedział 1 marca premier Pawlak, strona rosyjska zaakceptowała decyzje w sprawie podpisania umowy.

Na mocy porozumienia polsko-rosyjskiego zwiększą się dostawy gazu do naszego kraju do 10,3 mld m3 rocznie. Ma ono obowiązywać do roku 2037. Podpasanie porozumienia było planowane na drugą połowę tego miesiąca.