Jak informuje Puls Biznesu, "Autostrada Wielkopolska II (AWSA II), koncesjonariusz budowanej autostrady A2 z Nowego Tomyśla do niemieckiej granicy, rozpisała przetargi na poddzierżawców miejsc obsługi podróżnych (MOP), którzy do marca 2037 r. będą zarządzać stacjami benzynowymi i placówkami handlowo-restauracyjnymi". Na tym odcinku powstaną cztery stacje paliw, które powinny ruszyć przed EURO 2012.

Również Gdańsk Transport Company (GTC), zarządca odcinka A1 z Nowych Marzów do Torunia, szuka dzierżawców MOP-ów. Został już tu wybrany operator stacji paliw, będzie nim Lotos. Ponadto prowadzone są rozmowy z dwiema firmami, które będą świadczyć usługi gastronomiczne.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad także prowadzi cztery przetargi na MOP, tym razem w pobliżu Gdańska, Poznania, Olsztyna i Szczecina. Pod Poznaniem o kontrakt walczą Orlen, Statoil, BP i Lotos, a pod Szczecinem - Statoil, Orlen i Shell. Dzierżawa MOP trwa zwykle 20 lat, a głównym kryterium przy wyborze partnera paliwowego i gastronomicznego jest czynsz.

Koncerny paliwowe walczą o stacje przy trasach szybkiego ruchu, ponieważ choć w pierwszych latach MOP-y mogą nie przynosić zysków, to w przyszłości na pewno to się zmieni. Dzierżawa jest bowiem zawierana na 20-30 lat, a szacuje się, że po wybudowaniu wszystkich zaplanowanych autostrad natężenie ruchu będzie rosło o 6-8% rocznie.

Orlen w 2010 r. uruchomił cztery stacje przy A2 i A4, a w 2011 r. odda kolejną przy A4, natomiast w ubiegłym roku BP zdobył cztery koncesje przy A4 i drodze ekspresowej S3.