Gazociąg (o średnicy 700 mm) wysokiego ciśnienia (8,4 MPa) jest budowany Podkarpaciu. Będzie prowadzić przez gminy: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok. Będzie miał około 72 km długości.

Za prace budowlane odpowiada spółka PGNiG Technologie S.A., a nadzór inwestorski pełni MGGP S.A.

Zbudowanie tego rurociągu umożliwi pełne wykorzystanie mocy Podziemnego Magazynu Gazu w Strachocinie, a także współpracę krajowego systemu przesyłowego z nowym interkonektorem Polska–Słowacja – podaje spółka Gaz-System. Gazociąg będzie ważnym elementem w integracji polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale także polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska–Ukraina. Połączenie to wpisze się również w korytarz gazowy Północ–Południe.

Korytarz Północ–Południe połączy gazoport (terminal LNG) w Świnoujściu i Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) z terminalem Adria LNG w Chorwacji na wyspie Krk. Będzie prowadzić przez całą Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry aż do Chorwacji. W korytarz wpiszą się dwustronne międzysystemowe połączenia gazowe i gazociągi krajowe. Część z nich już istnieje, inne znajdują się w fazie budowy lub planowania.

Przeczytaj także: można budować 43 km gazociągu Tworóg–Kędzierzyn-Koźle